USA: między nakazem Obamy a nakazem Jezusa

2012-02-03 00:00:00
USA: między nakazem Obamy a nakazem Jezusa


„Narzucana przez administrację Baracka Obamy ustawa o ubezpieczeniach zdrowotnych »depcze nakaz Jezusa Chrystusa«” – podkreśla bp William Lori, przewodniczący komisji amerykańskiego episkopatu ds. wolności religijnej. To kolejny krytyczny głos ważnego hierarchy amerykańskiego Kościoła katolickiego pod adresem forsowanych przez Biały Dom przepisów, które zmuszają pracodawcę katolickiego do obowiązkowego wykupienia pakietu ubezpieczeń refundujących m.in. środki antykoncepcyjne oraz pigułki wczesnoporonne i sterylizację.

Swoje zdanie bp Lori wyraził w artykule zamieszczonym na łamach dziennika „Washington Post”. Ordynariusz diecezji Bridgeport w stanie Connecticut ostrzega przed „przerażającymi” i „niepokojącymi” skutkami tego, że broniąc wolności religijnej organizacje katolickie będą zmuszone, by swe usługi ograniczyć jedynie do współwyznawców. „Krótko mówiąc, administracja Obamy nakazuje instytucjom katolickim i pracodawcom indywidualnym, by naruszali to, co Ameryka zawsze uznawała za nienaruszalne - swobodę religijną i wolność sumienia” – podkreśla duchowny.

Jak mówi hierarcha, instytucje katolickie służą ludziom „nie ze względu na ich wiarę, lecz potrzebę”, czerpiąc wzór z Jezusa Chrystusa. Bp Lori przypomina, że w szkołach katolickich w USA uczy się ponad 300 tys. uczniów - niekatolików. W najbiedniejszych dzielnicach miast stanowią oni 90 proc. pobierających naukę, a ponad 40 proc. niekatolików studiuje na kolegiach i uniwersytetach katolickich w całym kraju. Z kolei z opieki zdrowotnej w szpitalach katolickich korzysta co roku co szósty amerykański pacjent. „Nie wszyscy to katolicy, a bycie katolikiem nigdy nie było warunkiem otrzymania opieki” – dodał bp Lori.

Przewodniczący komisji amerykańskiego episkopatu ds. wolności religijnej przypomina, że Catholic Charities (amerykańska Caritas) pomogła w ubiegłym roku 10 mln Amerykanów bez względu na ich światopogląd. Ostrzega jednocześnie, że aby kontynuować swą posługę bez naruszenia zasad wiary, organizacje katolickie w całym kraju mogą zostać zmuszone, by „nie karmić, przyodziewać, leczyć i uczyć praktycznie osób każdego innego wyznania czy religii”. Bp Lori podkreśla, że egzekwowanie decyzji, która każe wybierać między „nakazem Obamy a nakazem Jezusa”, byłoby szkodliwe wobec wspólnego dobra, a w szczególności w stosunku do biednych i potrzebujących członków społeczeństwa.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.