Jednym z problemów, na które hierarcha zwrócił uwagę, jest to, że katolicy, podobnie jak inni członkowie narodu amerykańskiego, są skłonni brać rozwody. Ale wśród katolików, którzy chodzą regularnie na Msze i wykazuje głębsze przywiązanie do wiary, odnotowano mniejszą liczbę rozwodów. Znają oni także lepiej nauczanie Kościoła na temat małżeństwa. – Wśród tych, którzy rzadziej lub nigdy nie biorą udziału w nabożeństwach, prawdopodobieństwo wzięcia rozwodu jest znacząco większe – podkreślił przewodniczący Komisji.
Badanie pokazuje również, że tylko dwie trzecie objętych sondażem katolickich małżeństw brało ślub w Kościele a 23 proc. ankietowanych, dorosłych katolików ma za sobą rozwody. 11 proc. badanych przyznało, że rozwiodło się i ponownie wzięło ślub lub żyje z nowym partnerem, choć Kościół stanowczo zabrania tego typu praktyk.
Zauważalne są także charakterystyczne wzorce zachowań w zależności od wieku respondentów: młodsi katolicy na ogół mają mniejszą wiedzę na temat nauczania Kościoła i prezentują mniejszy stopień przywiązania do wiary. Znacznie bardziej zaangażowani w życie Kościoła i lepiej zorientowani w sprawach nauki katolickiej są wierni starsi, szczególnie ci, urodzeni przed Soborem Watykańskim II – zwracają uwagę autorzy raportu.
Jednocześnie badanie wykazało, że największą akceptację nauczania katolickiego wyrażają z jednej strony urodzeni przed 1943 rokiem, z drugiej zaś ci, którzy przyszli na świat po 1981 roku. Przedstawiciele pokolenia „środkowego” prezentowali w sondażu najmniejsze przywiązanie do tych nauk.
Abp Kurtz podkreślił, że dzięki ankiecie Kościół zyskał wiedzę, które aspekty jego nauczania są najmniej zrozumiałe i jakie problemy wymagają podjęcia pilnych działań duszpasterskich.
Źródło: KAI
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy