USA: moralność katolicka sprzyja szczęściu rodzinnemu

2008-02-19 00:00:00
USA: moralność katolicka sprzyja szczęściu rodzinnemu

Katolicy, którzy regularnie chodzą na Msze św., rzadziej się rozwodzą i mają większe rodziny – wynika z badań, które na zlecenie działającej przy amerykańskim episkopacie Komisji ds. Małżeństwa i Życia Rodzinnego, przeprowadził Ośrodek Badań Stosowanych w Apostolacie (CARA). – Są powody do wdzięczności i nadziei, ale raport ukazuje też niepokojące zagadnienia i stawia przed nami wyzwania – powiedział przewodniczący Komisji abp. Joseph Edward Kurtz, metropolita Louisville w rozmowie z portalem "LifeSiteNet".

 


Jednym z problemów, na które hierarcha zwrócił uwagę, jest to, że katolicy, podobnie jak inni członkowie narodu amerykańskiego, są skłonni brać rozwody. Ale wśród katolików, którzy chodzą regularnie na Msze i wykazuje głębsze przywiązanie do wiary, odnotowano mniejszą liczbę rozwodów. Znają oni także lepiej nauczanie Kościoła na temat małżeństwa. – Wśród tych, którzy rzadziej lub nigdy nie biorą udziału w nabożeństwach, prawdopodobieństwo wzięcia rozwodu jest znacząco większe – podkreślił przewodniczący Komisji.


Badanie pokazuje również, że tylko dwie trzecie objętych sondażem katolickich małżeństw brało ślub w Kościele a 23 proc. ankietowanych, dorosłych katolików ma za sobą rozwody. 11 proc. badanych przyznało, że rozwiodło się i ponownie wzięło ślub lub żyje z nowym partnerem, choć Kościół stanowczo zabrania tego typu praktyk.


Zauważalne są także charakterystyczne wzorce zachowań w zależności od wieku respondentów: młodsi katolicy na ogół mają mniejszą wiedzę na temat nauczania Kościoła i prezentują mniejszy stopień przywiązania do wiary. Znacznie bardziej zaangażowani w życie Kościoła i lepiej zorientowani w sprawach nauki katolickiej są wierni starsi, szczególnie ci, urodzeni przed Soborem Watykańskim II – zwracają uwagę autorzy raportu.


Jednocześnie badanie wykazało, że największą akceptację nauczania katolickiego wyrażają z jednej strony urodzeni przed 1943 rokiem, z drugiej zaś ci, którzy przyszli na świat po 1981 roku. Przedstawiciele pokolenia „środkowego” prezentowali w sondażu najmniejsze przywiązanie do tych nauk.


Abp Kurtz podkreślił, że dzięki ankiecie Kościół zyskał wiedzę, które aspekty jego nauczania są najmniej zrozumiałe i jakie problemy wymagają podjęcia pilnych działań duszpasterskich.


Źródło: KAI

W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.