USA: muzułmańskie lobby zablokowało wizytę maronickiego patriarchy w Białym Domu?

2011-11-02 00:00:00
USA: muzułmańskie lobby zablokowało wizytę maronickiego patriarchy w Białym Domu?


Odpowiedzialnością za niedawne zablokowanie wizyty patriarchy maronickiego Béchary Boutrosa Raï z Libanu w Białym Domu arabska agencja informacyjna al Nashra obarcza muzułmańską doradczynię prezydenta USA, Dalię Mogahed. Maronicki hierarcha, który przebywał w październiku w USA, miał spotkać się z prezydentem Barackiem Obamą, by omówić sytuację wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie oraz około 2 mln maronitów żyjących na terenie Stanów Zjednoczonych. Zdaniem ekspertów, blokada tej wizyty to dowód na rosnące wpływy w Białym Domu ludzi sympatyzujących z Bractwem Muzułmańskim.

Nosząca na co dzień chustę na głowie, Dalia Mogahed jest pierwszą muzułmańską Amerykanką pochodzenia arabskiego, która pracuje w Białym Domu. Jest członkinią 25-osobowej rady konsultacyjnej ds. religii. Zdaniem agencji al Nashra, Mogahed doprowadzając do odwołania wizyty maronickiego duchownego, przychyliła się do prośby lidera Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie, który uważa, że administracja waszyngtońska powinna wspierać islamskich sunnitów.

Zablokowanie wizyty patriarchy potępił zwierzchnik maronickiej eparchii na Brooklynie, Gregory John Mansour. Zdaniem duchownego, sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie nie powinna być tematem tabu, bo wyznawcy Chrystusa w państwach objętych tzw. arabską wiosną mogą podzielić w przyszłości los chrześcijan w Iraku, zmuszonych do opuszczenia ojczyzny.

Kościół maronicki liczy 3,3 mln wiernych na całym świecie. Jest największa wspólnotą chrześcijańską w Libanie (800 tys. wiernych). Zwierzchnikiem maronitów jest patriarcha Antiochii, rezydujący w Bkerke koło Bejrutu w Libanie. Kościół ten, należący do antiocheńskiej tradycji liturgicznej, pozostawał zawsze w jedności z Rzymem i papieżem.

Źródło: KAI

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.