USA: Narodowy Dzień Modlitwy niezgodny z konstytucją

2010-04-16 00:00:00

Sędzia sądu okręgowego w stanie Wisconsin, Barbara B. Crabb uznała za niezgodny z konstytucją Narodowy Dzień Modlitwy. Orzeczenie pojawiło się w następstwie skargi złożonej przez Fundację na Rzecz Wolności Religijnej, która zakwestionowała ustawę federalną z 1988 r., przyznającą prezydentowi prawo do wyznaczenia pierwszego czwartku maja jako Narodowego Dnia Modlitwy.

Zdaniem sędziny Narodowy Dzień Modlitwy „wykracza poza zwykłe uznanie religii, ponieważ jego jedynym celem jest zachęcenie wszystkich obywateli do zaangażowania się w praktykę natury religijnej, która nie służy żadnemu celowi świeckiemu”. Crabb napisała w uzasadnieniu, że rząd zajął stanowisko w sprawie, która powinna być rozstrzygana w sumienia każdego obywatela.

Amerykańskie Centrum na rzecz Prawa i Sprawiedliwości, w skład którego wchodzi 31 członków kongresu amerykańskiego, sprzeciwia się decyzji sądu i ma nadzieję na rychłe przywrócenie obowiązywania narodowego Dnia Modlitwy.

Szef Centrum Jay Sekulow przypomniał, ze NDM jest uświęconą czasem tradycją, która w niczym nie narusza I poprawki do konstytucji, gwarantującej wolność religijną. Centrum zamierza odwołać się od decyzji sądu okręgowego do sądu apelacyjnego, a w razie niepowodzenia do SN. – Mam nadzieję, że SN ostatecznie potwierdzi, że tego typu odezwy i obchody jak Narodowy Dzień Modlitwy nie tylko odzwierciedlają bogactwo narodowej historii, ale także są zgodne z pierwszą poprawką do konstytucji. W oświadczeniu dla prasy członkowie Centrum stwierdzili, że tradycja uznawania Dnia Modlitwy sięga XVIII w., kiedy to kongres rekomendował, by stany proklamowały Dzień Modlitwy i Dziękczynienia.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.