USA: nie ma ”globalnego ocieplenia”
2009-03-24 00:00:00
„Globalne ocieplenie”, którego następstwem mają być gwałtowne zjawiska atmosferyczne, w ogóle nie ma miejsca – donosi portal WorldNetDaily.com, powołując się na najnowsze badania klimatologów z NASA. Wręcz przeciwnie, obserwuje się spadek temperatury, mniej huraganów, zwiększenie pokrywy arktycznej, a nawet przyrost populacji niedźwiedzi polarnych.
– Notowania temperatur w ciągu ostatnich pięciu lat wyraźnie wskazują na ich obniżenie – podkreśla klimatolog NASA Roy Spencer.
„Globalne ocieplenie”, zdaniem wielu ekologów i polityków, jest przyczyną powstawania gwałtownych huraganów i innych zmian klimatycznych. Jednak od 2005 r. zaobserwowano wystąpienie tylko jednego bardzo groźnego huraganu, który nawiedził Amerykę Północną.
Ryan Maue z Uniwersytetu na Florydzie uważa, że w ciągu ostatnich 30 lat zaobserwowano spadek aktywności światowych cyklonów, zarówno tajfunów, jak i huraganów.
Dwa inne badania: przeprowadzone przez Leibniz Institute of Marine Science i Max Planck Institute of Meteorology w Niemczech oraz przez Uniwersytet w Wisconsin – przewidują spowolnienie albo nawet odwrócenie trendu „globalnego ocieplenia” w ciągu najbliższych 10 – 20 lat.
W tym roku zaobserwowano również zwiększenie pokrywy lodowej na Morzu Arktycznym. Jest ona grubsza, aniżeli w 1979 r.
W ostatnim dziesięcioleciu wzrosła także o 25 proc. populacja niedźwiedzi polarnych. Obecnie w Arktyce jest ich 15 tys., a jeszcze 10 lat temu było 12 tys.
– Ostanie globalne ocieplenie, które rozpoczęło się w 1977 r. skończyło się, a Ziemia wkroczyła w nową fazę globalnego ochłodzenia – twierdzi Don Easterbrook, profesor geologii w Western Washington University w Bellingham. Zapowiada on również, że globalne ochłodzenie, które będziemy przeżywać w ciągu najbliższych 30 lat, może być bardziej dotkliwe, aniżeli to z lat 1945-1977. Wskazuje na to układ prądów na Pacyfiku.
Zdaniem klimatologa Joe D’Aleo z International Climate and Environmental Change Assesment Project nowe dane wskazują, że w pięciu z ostatnich siedmiu dekad, licząc od drugiej wojny światowej obserwuje się spadek temperatury, mimo, że stale rośnie poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Źródło: WorldNetDaily.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.