USA: nominacja biskupia dla obrońcy wolności religijnej
2012-03-20 00:00:00
Ojciec Święty Benedykt XVI mianował nowego arcybiskupa Baltimore w Stanach Zjednoczonych. Został nim dotychczasowy ordynariusz diecezji Bridgeport, 60-letni bp William Edward Lori. Dotychczasowy metropolita Baltimore, kard. Edwin O'Brien został 29 sierpnia ub.r. wielkim mistrzem zakonu bożogrobców.
William Edward Lori pochodzi z Louisville w stanie Kentucky, gdzie urodził się 6 maja 1951 r. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1977 r. i został kapłanem archidiecezji waszyngtońskiej. Był wikariuszem parafialnym, dyrektorem archidiecezjalnego biura ds. ekumenizmu, wykładowcą teologii na Katolickim Uniwersytecie Ameryki, sekretarzem i doradca teologicznym kard. Jamesa Hickeya (1984-1994), kanclerzem i moderatorem kurii arcybiskupiej i wikariuszem generalnym archidiecezji (1994-2001).
28 lutego 1995 r. bł. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji waszyngtońskiej, a 23 stycznia 2001 r. - ordynariuszem diecezji Bridgeport w stanie Connecticut. W łonie Konferencji Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych należy do komitetów ds. doktryny i ds. obrony życia. Jest również krajowym kapelanem Rycerzy Kolumba.
Przewodniczy też powołanemu w 2011 r. komitetowi ds. wolności religijnej. W ostatnich miesiącach wielokrotnie zabierał głos przestrzegając przed zagrożeniem, jakim dla wolności religijnej jest tzw. reforma ubezpieczeń zdrowotnych. Przewiduje ona, że pracodawcy, w tym szpitale katolickie, byliby zmuszeni do pokrycia ubezpieczeniem wydatków związanych ze środkami antykoncepcyjnymi i poronnymi dla swoich pracowników. Bp Lori zapowiedział, że biskupi będą zdecydowanie bronić praw sumienia za pomocą wszelkich środków prawnych.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.