USA: nowa ustawa ma zredukować liczbę aborcji

2008-10-14 00:00:00

Prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush podpisał The Pre-natally and Post-natally Diagnosed Conditions Awareness Act. Ustawa ma zredukować liczbę aborcji w USA. Tym razem dokument zatwierdzony przez Biały Dom ma zapewniać ochronę chorym dzieciom. Badania przeprowadzone w USA pokazują, iż obecnie blisko 90 proc. dzieci, u których zdiagnozowano upośledzenie, jest zabijanych przed urodzeniem – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

Głównym celem ustawy "Świadomość rozpoznawania sytuacji przedporodowej i poporodowej" jest znaczne zredukowanie liczby aborcji przeprowadzanych na dzieciach, u których stwierdzono zespół Downa lub inne rodzaje upośledzeń – podaje gazeta. Ustawa zapewnia rodzicom dziecka, u którego zdiagnozowano wadę, szeroką pomoc już w okresie prenatalnym aż do roku po narodzinach.

Jak informuje „Nasz Dziennik”, autorem ustawy jest senator Sam Brownback, który wyjątkowo wytrwale walczył o nią w Senacie. - To wielkie zwycięstwo cywilizacji życia, którą wszyscy powinniśmy promować - powiedział Brownback. Jego zdaniem, fakt, że obecnie 90 proc. dzieci z zespołem Downa pozbawianych jest życia przed narodzeniem, to hańba dla Stanów Zjednoczonych. Niestety, podobnie wyglądają statystki wśród dzieci, u których stwierdzono inne wady wrodzone, takie jak rozszczep kręgosłupa czy chociażby mukowiscydozę.

Ustawa zobowiązuje do stworzenia krajowego rejestru rodzin, które są zdecydowane adoptować dziecko ze stwierdzoną wadą wrodzoną. Planowany jest także rozwój centrów informacyjnych dla rodziców, u których dziecka stwierdzono upośledzenie. Placówki te mają też otrzymać większą pomoc finansową – informuje „Nasz Dziennik.

- To jest trudne, czasem przytłaczające dla przyszłych rodziców usłyszeć, że ich dziecko może urodzić się z upośledzeniem - podkreśla senator Brownback. - Ta ustawa ma w założeniu pomóc w przygotowaniu ich na podjęcie takiej decyzji o przyjęciu takiego dziecka - dodał.

Źródło: „Nasz Dziennik”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.