USA: nowy metropolita Filadelfii jest gotów oddać życie za swój Kościół

2011-09-09 00:00:00
USA: nowy metropolita Filadelfii jest gotów oddać życie za swój Kościół


Nowy metropolita Filadelfii abp Charles J. Chaput obiecał, że jest gotów oddać swe życie, by przywrócić wiarę i zaufanie wśród katolików swej archidiecezji. 8 września odbył się jego ingres do miejscowej katedry. Hierarcha, który za niespełna 3 tygodnie skończy 67 lat, został 19 lipca br. mianowany na to stanowisko na miejsce 76-letniego obecnie kard. Justina Rigalego.

W filadelfijskiej bazylice świętych Piotra i Pawła nowy metropolita zapewnił w homilii inauguracyjnej, że bez względu na swe braki i słabości będzie starał się „odnowić ten wspaniały Kościół”. – Wszystko, czego się nauczyłem, wszystko, co wiem i co mam, oddam tej posłudze, ponieważ wy wszyscy – lud Boży – zasługujecie przynajmniej na tak wiele – mówił były metropolita Denver.

W uroczystym ingresie udział wzięli m.in. kard. Rigali, wysłannik papieski ks. prałat Jean-François Lantheaume oraz prawie 700 księży, zakonników i seminarzystów.

Abp Chaput porównał swą nominację na metropolitę filadelfijskiego do małżeństwa zaaranżowanego przez Benedykta XVI. Przypomniał, że jak każde małżeństwo, także jego związek z Kościołem w Filadelfii wymaga, by był on wypełniony miłością i przynosił owoce. – Otrzymuję was jako dar od Ojca Świętego, a wy otrzymujecie mnie i moją posługę od Ojca Świętego. To wymaga, byśmy poczynili dobrowolne zobowiązanie, że będziemy się nawzajem kochać, okazywać cierpliwość wobec siebie i oddawać życie za siebie nawzajem – powiedział duchowny. Zapewnił, że będzie się starał „wzmocnić i dodać odwagi księżom i odnowić serca ludzi”.

W ten sposób arcybiskup nawiązał do dramatycznych wydarzeń z ostatnich kilku lat w historii archidiecezji, wstrząsanej skandalami na tle nadużyć seksualnych, jakich dopuszczali się w minionych latach niektórzy miejscowi księża.

Abp Charles Joseph Chaput urodził się 26 sierpnia 1944 w mieście Concordia w stanie Kansas. Po wstąpieniu do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów złożył w nim 14 lipca 1968 śluby wieczyste, a w dwa lata później – 29 sierpnia 1970 przyjął święcenia kapłańskie. Pracował następnie duszpastersko w parafiach prowadzonych przez kapucynów. 29 kwietnia 1988 r. Jan Paweł II mianował go biskupem Rapid City (nowy biskup przyjął sakrę 26 lipca tegoż roku), a 18 lutego 1997 r. papież przeniósł go na stanowisko arcybiskupa Denver – stolicy stanu Kolorado. W ten sposób kapucyn stał się pierwszym arcybiskupem w USA, wywodzącym się z pierwotnych mieszkańców Ameryki – z plemienia Potawatomi. 19 lipca br. Benedykt XVI mianował go arcybiskupem Filadelfii.

Jest to jedna z najstarszych i największych liczebnie jednostek Kościoła katolickiego w USA. Powstała jako diecezja w 1808, a status archidiecezji i siedziby metropolii otrzymała 12 lutego 1875. Obecnie archidiecezja liczy około 1,5 mln wiernych, zgrupowanych w ponad 260 parafiach i obsługiwanych przez prawie tysiąc kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz ponad 2,7 tys. sióstr. W skład metropolii filadelfijskiej wchodzi – oprócz archidiecezji – 7 diecezji.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.