USA: nowy metropolita Filadelfii jest gotów oddać życie za swój Kościół

2011-09-09 00:00:00
USA: nowy metropolita Filadelfii jest gotów oddać życie za swój Kościół


Nowy metropolita Filadelfii abp Charles J. Chaput obiecał, że jest gotów oddać swe życie, by przywrócić wiarę i zaufanie wśród katolików swej archidiecezji. 8 września odbył się jego ingres do miejscowej katedry. Hierarcha, który za niespełna 3 tygodnie skończy 67 lat, został 19 lipca br. mianowany na to stanowisko na miejsce 76-letniego obecnie kard. Justina Rigalego.

W filadelfijskiej bazylice świętych Piotra i Pawła nowy metropolita zapewnił w homilii inauguracyjnej, że bez względu na swe braki i słabości będzie starał się „odnowić ten wspaniały Kościół”. – Wszystko, czego się nauczyłem, wszystko, co wiem i co mam, oddam tej posłudze, ponieważ wy wszyscy – lud Boży – zasługujecie przynajmniej na tak wiele – mówił były metropolita Denver.

W uroczystym ingresie udział wzięli m.in. kard. Rigali, wysłannik papieski ks. prałat Jean-François Lantheaume oraz prawie 700 księży, zakonników i seminarzystów.

Abp Chaput porównał swą nominację na metropolitę filadelfijskiego do małżeństwa zaaranżowanego przez Benedykta XVI. Przypomniał, że jak każde małżeństwo, także jego związek z Kościołem w Filadelfii wymaga, by był on wypełniony miłością i przynosił owoce. – Otrzymuję was jako dar od Ojca Świętego, a wy otrzymujecie mnie i moją posługę od Ojca Świętego. To wymaga, byśmy poczynili dobrowolne zobowiązanie, że będziemy się nawzajem kochać, okazywać cierpliwość wobec siebie i oddawać życie za siebie nawzajem – powiedział duchowny. Zapewnił, że będzie się starał „wzmocnić i dodać odwagi księżom i odnowić serca ludzi”.

W ten sposób arcybiskup nawiązał do dramatycznych wydarzeń z ostatnich kilku lat w historii archidiecezji, wstrząsanej skandalami na tle nadużyć seksualnych, jakich dopuszczali się w minionych latach niektórzy miejscowi księża.

Abp Charles Joseph Chaput urodził się 26 sierpnia 1944 w mieście Concordia w stanie Kansas. Po wstąpieniu do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów złożył w nim 14 lipca 1968 śluby wieczyste, a w dwa lata później – 29 sierpnia 1970 przyjął święcenia kapłańskie. Pracował następnie duszpastersko w parafiach prowadzonych przez kapucynów. 29 kwietnia 1988 r. Jan Paweł II mianował go biskupem Rapid City (nowy biskup przyjął sakrę 26 lipca tegoż roku), a 18 lutego 1997 r. papież przeniósł go na stanowisko arcybiskupa Denver – stolicy stanu Kolorado. W ten sposób kapucyn stał się pierwszym arcybiskupem w USA, wywodzącym się z pierwotnych mieszkańców Ameryki – z plemienia Potawatomi. 19 lipca br. Benedykt XVI mianował go arcybiskupem Filadelfii.

Jest to jedna z najstarszych i największych liczebnie jednostek Kościoła katolickiego w USA. Powstała jako diecezja w 1808, a status archidiecezji i siedziby metropolii otrzymała 12 lutego 1875. Obecnie archidiecezja liczy około 1,5 mln wiernych, zgrupowanych w ponad 260 parafiach i obsługiwanych przez prawie tysiąc kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz ponad 2,7 tys. sióstr. W skład metropolii filadelfijskiej wchodzi – oprócz archidiecezji – 7 diecezji.

Źródło: KAI

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.