USA: obrońcy życia przeciwko kandydatce na nowego sędziego Sądu Najwyższego

2010-05-13 00:00:00

Kolejny proaborcyjny sędzia Sądu Najwyższego może wyrządzić nieoszacowane szkody dla ruchu pro-life – uważa szefowa organizacji Amerykanie Zjednoczeni dla Życia (AUL) Charmaine Yoest, komentując decyzję prezydenta Baracka Obamy o mianowaniu na dożywotnie stanowisko sędziego Eleny Kagan. Ma ona zastąpić sędziego Johna Paula Stevensa, który sam zdecydował o odejściu na emeryturę.

Yoest przypomina, że Kagan ma silne związki z organizacjami proaborcyjnymi i jest zwolenniczką aktywizmu sądowego, kontrastującego z bezstronną interpretacją prawa. Zdaniem obrończyni życia, właśnie za pomocą tak skonstruowanego składu Sądu Najwyższego, Amerykanom narzucany będzie kontrowersyjny program społeczny, który nie respektuje życia.

Również katolicka organizacja pro-life „Księża za życiem” oraz Katolickie Rodziny dla Ameryki skrytykowały wybór Kagan na sędziego. Ich zdaniem wybór, kogoś, kto jest zaangażowany w walkę z małżeństwem i rodziną, oraz jest przeciwny obronie życia nienarodzonych, mówi o rzeczywistych poglądach prezydenta Obamy.

Kagan jest zwolenniczką wykorzystywania funduszy federalnych do działań proaborcyjnych. Jej zdaniem, organizacje religijne, które kierują centrami ds. pomocy kobietom w ciąży, nie powinny otrzymać dotacji państwowych. Popiera także rozszerzanie praw dla homoseksualistów.

Pochodząca z żydowskiej rodziny 50-letnia Kagan, pełniła dotąd funkcję radcy generalnego. Będzie trzecią kobietą w obecnym składzie najwyższej instancji sądowej USA. Po zatwierdzeniu nominacji Kagan przez senat zasiadać w niej będzie sześcioro sędziów katolików i troje Żydów. Mimo że dominują katolicy, tylko czworo z sędziów wyraża poglądy zbliżone do nauczania Kościoła katolickiego, w szczególności, jeśli chodzi o obronę życia i kwestie bioetyczne.

Wkrótce Sąd Najwyższy USA może rozpatrywać takie kwestie jak dopuszczalność tzw. późnych aborcji, regulacje dotyczące zgody na aborcję czy wymagania w sprawie badań poprzedzających aborcję.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.