USA: olbrzymie podatki za zamknięte kościoły

2010-06-01 00:00:00

Archidiecezja bostońska musi zapłacić gigantyczne podatki za zamknięte kościoły, szkoły, klasztory i sale parafialne. Zdaniem władz dziewięciu miast w amerykańskim stanie Massachusetts, budynki kościelne straciły status zwolnionych z podatku od nieruchomości, jaki przysługuje w USA instytucjom typu non-profit, gdyż stoją nieużywane – donosi dziennik „The Boston Globe”.

Dwa z opodatkowanych kościołów – św. Franciszki Cabrini w Scituate i św Jeremiasza w Framingham – od kilku lat okupują byli parafianie, protestujący przeciwko zamknięciu świątyń. Jednak zdaniem urzędników, za budynki te podatek powinna zapłacić archidiecezja.

Przedstawiciele archidiecezji na próżno, jak dotąd, przekonują, że budynki powinny być zwolnione z podatku. Za zamknięte kościoły w takich miastach jak Belmont, Danvers, Lowell, Lynn i Revere, kuria zgodziła się zapłacić zredukowane zaległości podatkowe na łączną kwotę 280 tys. dolarów. W tym roku tylko za zamknięty 7 lat temu kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lowell archidiecezja ma zapłacić około 19,5 tys. dolarów.

Władze kościelne zamierzają walczyć przed Apelacyjnym Urzędem Podatkowym o umorzenie podatków od nieruchomości w Framingham, Natick i Scituate. Nie zgadzają się również z decyzją o opodatkowaniu klasztoru w Revere, w którym wciąż mieszka kilka sióstr.

Źródło: KAI
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.