USA: oszczędności kosztem armii

2011-11-29 00:00:00
USA: oszczędności kosztem armii


Amerykańscy konserwatyści są oburzeni demobilizacją armii przez administrację prezydenta Baracka Obamy. Urzędnicy, chcąc uwolnić środki niezbędne do realizacji „reform” wewnętrznych, zarządzili redukcję etatów w wojsku. Departament Obrony zwolnił właśnie – tuż przed osiągnięciem przez nich wieku emerytalnego – 157 oficerów sił powietrznych, pozbawiając ich świadczeń. Zdaniem konserwatystów jest to celowe niszczenie armii. 

Instytut Prawa Wojskowego na Uniwersytecie Chapman i związana z nim Poradnia Prawna AMVETS biją na alarm. Podkreślają, że zwolnionych oficerów dotknęła „wielka niesprawiedliwość”. – Administracja Obamy nakazała masową redukcję sił zbrojnych, w wyniku czego wielu oficerów, którzy są bliscy osiągnięcia wieku emerytalnego – jest mimowolnie pozbawianych świadczeń emerytalno-medycznych – wyjaśnia dyrektor Instytutu mjr Rotunda Kyndra. Jej zdaniem, zgodnie z prawem oficerowie, którym brakuje sześciu lat do osiągnięcia dwudziestoletniego stażu, zachowują prawo do pozostania w armii i do świadczeń emerytalnych – po osiągnięciu wymaganego wieku – chyba że istnieją okoliczności, które tego prawa ich pozbawiają np. kary dyscyplinarne.

Według prawników z Poradni Prawnej AMWETS, oficerowie sił powietrznych, którym ostatnio wręczono wymówienia, nie byli nigdy karani i powinni zachować swoje uprawnienia. Tymczasem Sekretarz Sił Powietrznych Michael Donley uznał, że można ich pozbawić odpowiednich zabezpieczeń, które gwarantowane są w rozporządzeniach. Jak tłumaczył rzecznik Sekretarza, jeśli oficerowie nie awansowali dwukrotnie z rzędu podlegają mimowolnemu wydaleniu z armii – chyba że brakuje im dwóch lat służby, aby kwalifikować się do świadczenia emerytalnego.

Dotychczas stosowano zasadę, zgodnie z którą oficerowie, którzy nie mieli problemów dyscyplinarnych i brakowało im sześciu lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, kontynuowali swoją służbę.

Prawnicy wojskowi zwracają uwagę, że urzędnicy Departamentu Obrony nie mieli prawa zwolnić oficerów, tłumacząc się koniecznością redukcji kosztów. Zauważają, że zwolnieni oficerowie nie mają żadnych negatywnych wpisów w swoich kartotekach i wszyscy znajdują się w okresie ochronnym. Dlatego powinni pozostać w armii, by z tytułu służby w niej, otrzymywać kiedyś emeryturę.

Według „Times Air Force”, w całej historii armii nie było dotychczas przypadku podobnego rozwiązania umów z żołnierzami, którzy nie mają wykroczeń dyscyplinarnych. Gazeta opisuje przypadek jednego z oficerów, majora Kale’a Mosley’a, któremu zostało niespełna sześć miesięcy do emerytury. Oficer został wysłany na akcję do Libii, skąd po 30 godzinach oddelegowano go do Iraku. Tam czekało na niego zawiadomienie o dymisji. 

Źródło: Joshua Pundit, AS

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.