USA: owacja dla popierającego aborcję wiceprezydenta Bidena
2009-01-23 00:00:00
Owacją na stojąco wierni parafii pw. Trójcy Świętej w Waszyngtonie przyjęli senatora Joe Bidena, uczestniczącego tam w niedzielnej Eucharystii. Wydarzenie to nastąpiło w kilka minut po przyjęciu Komunii św. przez polityka znanego z proaborcyjnych poglądów, a na dwa dni przed oficjalnym zaprzysiężeniem na stanowisko wiceprezydenta USA. Sprawa ta ponownie wywołała debatę na temat konsekwentnego wyznawania wiary przez polityków.
Biskupi amerykańscy już wcześniej wielokrotnie zaznaczali, że poglądy 65-letniego członka Partii Demokratycznej na temat aborcji są sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Abp Charles Chaput, metropolita Denver, wezwał Bidena w sierpniu ubiegłego roku do powstrzymania się od przyjmowania Komunii św.
Zdaniem Thomasa Petersa, jednego z autorów blogu American Papist ostatnie zdarzanie dobrze ukazuje rozdźwięk pomiędzy „katolicyzmem z nazwy”, a „katolicyzmem z przekonania”. Ten pierwszy – zdaniem publicysty – zawęża pojęcie katolika do zwykłego opisu technicznego. Zgodnie z tą definicją Biden jest katolikiem. Został bowiem ochrzczony, chodzi na Msze i w odpowiednią rubrykę kwestionariusza osobowego wpisuje „wyznanie katolickie”.
„Katolicyzm z przekonania oznacza natomiast, że wiara katolicka kształtuje życie, jest stosowana na co dzień. W takim rozumieniu Biden nie jest katolikiem. Jest żałosnym ignorantem w sprawach dotyczących wiary i pokazuje, jak mało mu zależy na tym, by wiarę przełożyć na działania w takich sprawach, jak ochrona życia ludzkiego” – napisał Peters.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.