USA: pielęgniarka zmuszona do asystowania przy aborcji skarży szpital

2009-07-29 00:00:00

Katolicka pielęgniarka wniosła pozew przeciw nowojorskiemu szpitalowi Mount Sinai za to, że przełożeni kazali jej asystować przy aborcji. Według 35-letniej Catheriny Cenzon-DeCarlo, zagrożono jej, że jeśli odmówi uczestniczenia w późnej aborcji, straci pracę i prawo do wykonywania zawodu.

W wywiadzie dla dziennika „New York Post” kobieta opisuje swoje traumatyczne przeżycie, podkreślając, że kazano jej wybierać pomiędzy wiarą a pracą. Do zdarzania doszło 24 maja br. Od tej pory pielęgniarka ma kłopoty ze snem i nie może się uporać z powracającymi koszmarami.

Według dyrekcji szpitala, aborcja została wykonana w trybie nagłym, ze względu na grożące matce niebezpieczeństwo. W opinii lekarzy, gdyby pielęgniarka nie asystowała przy aborcji, matka, cierpiąca na tzw. zatrucie ciążowe, umarłaby.

Innego zdania jest pielęgniarka, która twierdzi, że aborcja nie musiała być przeprowadzona w trybie nagłym, gdyż zgodnie ze szpitalną nomenklaturą przyznano temu przypadkowi tzw. kategorię II, oznaczającą, że sytuacja nie zagrażała bezpośrednio życiu pacjentki.

Cenzon-DeCarlo pochodzi z Filipin i pracuje w Mount Sinai od 2004 roku, jako pielęgniarka na bloku operacyjnym. W ankiecie przed przyjęciem do pracy miała na piśmie oświadczyć, że nie zgadza się na asystowanie w aborcjach.

Pielęgniarkę przed sądem reprezentują prawnicy chrześcijańskiej organizacji Alliance Defense Fund (ADF). Domagają się oni odszkodowania od szpitala, przywrócenia pielęgniarki do pracy w pełnym wymiarze godzin i szanowania jej poglądów odnośnie do aborcji.

W pozwie prawnicy domagają się też odebrania szpitalowi rządowych dotacji, gdyż – ich zdaniem – placówka dopuściła się naruszenia obowiązującej klauzuli sumienia, chroniącej pracowników klinik i szpitali przed uczestnictwem w kontrowersyjnych pod względem moralnym zabiegach medycznych.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.