USA: podziękowania dla biskupów - obrońców katolickości uniwersytetu Notre Dame
2009-06-03 00:00:00
Specjalne podziękowania za potępienie zaproszenia Baracka Obamy na znany uniwersytet katolicki Notre Dame otrzymało od Stowarzyszenia im. Kardynała Newmana 83 amerykańskich biskupów. Mimo protestów, znany ze swych proaborcyjnych poglądów prezydent USA odebrał 17 maja br. doktorat „honoris causa” w dziedzinie prawa przyznany mu przez władze uczelni z Indiany.
Stowarzyszenie im. kard. Newmana, które było inicjatorem ogólnokrajowego protestu przeciwko decyzji władz uniwersyteckich, zaczęło teraz wysyłać specjalne „duchowe laurki" tym biskupom, którzy wyrazili publicznie swój sprzeciw wobec honorowania prezydenta Obamy.
Setki tysięcy katolików, którzy podpisali się pod opublikowaną w internecie petycją, potępiającą skandaliczną decyzję władz uniwersyteckich, złożyło podziękowania za inspirującą postawę hierarchów i obiecało się za nich modlić.
Każdy z 83 biskupów, który zaangażował się w obronę nauki Kościoła katolickiego w tej sprawie, ma otrzymać podziękowania następującej treści: „W imieniu członków Stowarzyszenia im. Kardynała Newmana i ponad 367 tys. wiernych, którzy podpisali się pod petycją na stronie NotreDameScandal.com, ta duchowa laurka z 29 maja Roku Pańskiego dwa tysiące dziewiątego, ma wyrazić wdzięczność wobec pasterzy Kościoła, którzy pobożnie dali świadectwo silnej katolickiej tożsamości na katolickich campusach”.
Wierni zaofiarowali w intencji tych biskupów m.in. liczne intencje mszalne, Koronki do Bożego Miłosierdzia, nowenny, modlitwy różańcowe, oraz ponad 28 tysięcy dni postu. W sumie zadeklarowano około 700 tysięcy modlitw dziękczynnych.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.