USA: prokuratorzy generalni 12 stanów zamierzają zaskarżyć ustawę o opiece zdrowotnej

2010-03-23 00:00:00
USA: prokuratorzy generalni 12 stanów zamierzają zaskarżyć ustawę o opiece zdrowotnej

Prokurator generalny stanu Wirginia oraz prokuratorzy 11 innych amerykańskich stanów już przygotowują stosowne wnioski do sądu, uznając za niezgodny z konstytucją pakiet ustaw o reformie opieki zdrowotnej, którą Kongres – po wielu kontrowersjach i protestach w całym kraju – przyjął w niedzielę.

Pozwy mają wpłynąć do sądu, jak tylko prezydent Barack Obama złoży pod nim podpis. Pierwszy z inicjatywą zaskarżenia pakietu ustaw wyszedł prokurator generalny stanu Wirginia Ken Cuccinelli, który uważa, że konstytucja, zgodnie z klauzulą o handlu między stanami, nie daje Kongresowi żadnej władzy do zmuszania obywateli amerykańskich do wykupienia polisy ubezpieczeniowej.

Zgodnie z uchwaloną w Kongresie ustawą każdy Amerykanin jest zobowiązany do wykupienia polisy ubezpieczeniowej najpóźniej do 2014 r. – Nigdy w historii rząd nie zmuszał obywateli do kupienia jakiegoś towaru czy usługi. Nowa ustawa z kolei daje Kongresowi niczym nieograniczoną władzę do kontrolowania życia każdego Amerykanina – stwierdził Cuccinelli.

11 prokuratorów generalnych ze stanów: Alabama, Floryda, Michigan, Pensylwania, Karolina Południowa, Nebraska, Dakota Północna, Dakota Południowa, Teksas i Utah zamierza złożyć do sądu jeden wspólny pozew przeciwko rządowi federalnemu.

Prokurator generalny ze stanu Dakota Południowa, Henry McMaster zauważył, że pakiet ustaw zawiera szereg uregulowań sprzecznych z konstytucją amerykańską. – Kluczową kwestią pozostaje to, czy wolność osobista, suwerenność stanów oraz prawo konstytucyjne zdołają przetrwać w Ameryce dla przyszłych pokoleń – powiedział prokurator.

Jak się okazuje oprócz tych stanów także 36 innych wciąż rozważa ewentualną możliwość zaskarżenia pakietu ustaw o opiece zdrowotnej.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.