USA: prokuratorzy generalni bronią Narodowego Dnia Modlitwy

2010-07-13 00:00:00
USA: prokuratorzy generalni bronią Narodowego Dnia Modlitwy

Prokurator generalny ze stanu Teksas Greg Abbott stoi na czele koalicji, w skład której wchodzą prokuratorzy z 29 stanów USA sprzeciwiający się orzeczeniu sądu okręgowego uznającemu, że Narodowy Dzień Modlitwy jest niezgodny z konstytucją.

W ub. czwartek prokuratorzy odwołali się od decyzji sądu okręgowego w Wisconsin do sądu apelacyjnego, żądając unieważnienia orzeczenia sądu niższej instancji.

Narodowy Dzień Modlitwy został uchwalony przez kongres amerykański w 1952 r. Od tego czasu kolejni prezydenci ogłaszali proklamacje, wyznaczając dany dzień w roku jako Narodowy Dzień Modlitwy.

W 2008 r. organizacja Freedom From Religion Foundation (Fundacja dla Wolności od Religii) skupiająca agnostyków i ateistów złożyła wniosek do sądu domagając się, by zniesiono Narodowy Dzień Modlitwy, bo jest on niezgodny z konstytucją.

15 kwietnia 2010 r. sędzia Barbara Crabb z sądu okręgowego w Wisconsin wydała orzeczenie, zgodnie z którym uznano, że Narodowy Dzień Modlitwy jest niezgodny z pierwszą poprawką do konstytucji, która stanowi, że kongres nie może uchwalić żadnego prawa w sposób szczególny wyróżniającego jakąś religię.

Prokuratorzy generalni, którzy nie zgadzają się z tym orzeczeniem tłumaczą, że odwołanie się do Boga i dziękowanie mu przez urzędników piastujących stanowiska w państwie jest swoistym zwyczajem, który panuje w USA od początku powstania państwa. Inwokacje w których odwoływano się do Boga otwierały sesje kongresu, inaugurowały objęcie urzędu prezydenckiego czy też otwarcie procesów sądowych. Poza tym, jak zauważyli prokuratorzy, SN wielokrotnie uznawał za zgodne z konstytucją wszelkie odwołania do Boga instytucji rządowych i stanowych.

W 1983 r. w sprawie Marsh przeciw Chambers SN podtrzymał konstytucyjność otwierania sesji stanowych i federalnej legislatury modlitwą prowadzoną przez duchownego.

Prawnicy zwrócili także uwagę na fakt, że decyzja sądu okręgowego nie tylko znosi Narodowy Dzień Modlitwy, ale zagraża również Dniu Pamięci ustanowionemu ustawą federalną. Każdego roku prezydent zachęca obywateli do modlitwy w intencji pokoju.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.