USA: protestancka parafia została włączona do Kościoła katolickiego

2011-10-12 00:00:00
USA: protestancka parafia została włączona do Kościoła katolickiego

Episkopalna parafia św. Łukasza w Bladensburgu koło Waszyngtonu stała się w minioną niedzielę katolicką. 9 października podczas Mszy św. w krypcie narodowego sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie kard. Donald Wuerl przyjął do pełnej jedności z Kościołem anglikańskich parafian wraz z ich proboszczem – informuje Radio Watykańskie.

Episkopalna parafia w Bladensburgu w stanie Maryland powstała przed ponad stu laty. Od dłuższego już czasu związana była z otwartym na katolickie praktyki i teologię ruchem w łonie anglikanizmu. Wielu wiernych tej niewielkiej parafii pochodzi z Afryki albo Karaibów – podaje rozgłośnia watykańska.

Po wydaniu przez Benedykta XVI konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus większość parafian zdecydowała się na przejście do Kościoła katolickiego, podkreślając, że dostrzegają w nim wyraźny autorytet religijny.

Na Mszy św. w sanktuarium Niepokalanego Poczęcia 58 byłych anglikanów wraz z proboszczem złożyło wyznanie wiary i przyjęło z rąk arcybiskupa Waszyngtonu sakrament bierzmowania. W przyszłości konwersję planuje jeszcze co najmniej 10 parafian.

Mark Lewis, dotychczasowy proboszcz parafii św. Łukasza w Bladensburgu, który jest żonaty, przygotowuje się do przyjęcia katolickich święceń kapłańskich. Na razie duszpasterzem będzie tam ks. Scott Hurd, który nawrócił się z anglikanizmu wcześniej i otrzymał już święcenia.

Parafianie wspólnoty w Bladensburgu będą należeli do archidiecezji waszyngtońskiej, zanim Stolica Apostolska nie utworzy w Stanach Zjednoczonych ordynariatu dla byłych anglikanów, jaki dotychczas powstał jedynie w Wielkiej Brytanii. Liturgia, zgodnie z konstytucją Anglicanorum coetibus, zachowa anglikańskie pieśni, a także pewne modlitwy i zwyczaje. W najbliższą niedzielę 16 października Mszę św. odprawi tam ks. Keith Newton, który stoi na czele ordynariatu personalnego Matki Bożej z Walsingham dla byłych anglikanów w Anglii i Walii.

Źródło: Radio Watykańskie
Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!