USA: protestancka parafia została włączona do Kościoła katolickiego
2011-10-12 00:00:00
Episkopalna parafia św. Łukasza w Bladensburgu koło Waszyngtonu stała się w minioną niedzielę katolicką. 9 października podczas Mszy św. w krypcie narodowego sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie kard. Donald Wuerl przyjął do pełnej jedności z Kościołem anglikańskich parafian wraz z ich proboszczem – informuje Radio Watykańskie.
Episkopalna parafia w Bladensburgu w stanie Maryland powstała przed ponad stu laty. Od dłuższego już czasu związana była z otwartym na katolickie praktyki i teologię ruchem w łonie anglikanizmu. Wielu wiernych tej niewielkiej parafii pochodzi z Afryki albo Karaibów – podaje rozgłośnia watykańska.
Po wydaniu przez Benedykta XVI konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus większość parafian zdecydowała się na przejście do Kościoła katolickiego, podkreślając, że dostrzegają w nim wyraźny autorytet religijny.
Na Mszy św. w sanktuarium Niepokalanego Poczęcia 58 byłych anglikanów wraz z proboszczem złożyło wyznanie wiary i przyjęło z rąk arcybiskupa Waszyngtonu sakrament bierzmowania. W przyszłości konwersję planuje jeszcze co najmniej 10 parafian.
Mark Lewis, dotychczasowy proboszcz parafii św. Łukasza w Bladensburgu, który jest żonaty, przygotowuje się do przyjęcia katolickich święceń kapłańskich. Na razie duszpasterzem będzie tam ks. Scott Hurd, który nawrócił się z anglikanizmu wcześniej i otrzymał już święcenia.
Parafianie wspólnoty w Bladensburgu będą należeli do archidiecezji waszyngtońskiej, zanim Stolica Apostolska nie utworzy w Stanach Zjednoczonych ordynariatu dla byłych anglikanów, jaki dotychczas powstał jedynie w Wielkiej Brytanii. Liturgia, zgodnie z konstytucją Anglicanorum coetibus, zachowa anglikańskie pieśni, a także pewne modlitwy i zwyczaje. W najbliższą niedzielę 16 października Mszę św. odprawi tam ks. Keith Newton, który stoi na czele ordynariatu personalnego Matki Bożej z Walsingham dla byłych anglikanów w Anglii i Walii.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.