USA: publiczne radio manipuluje językiem w debacie o aborcji

2010-03-29 00:00:00
USA: publiczne radio manipuluje językiem w debacie o aborcji

Publiczne radio w USA (NPR) postanowiło zrezygnować z używania w swoich informacjach takich określeń jak „za wyborem” ( pro-choice) czy „za życiem” (pro-life) podczas prezentowania debaty o aborcji. Zamierza natomiast posługiwać się takimi zwrotami jak „zwolennicy praw aborcyjnych” i „przeciwnicy praw aborcyjnych” – donosi portal LifeNews.com.

Wewnętrzną instrukcję dotyczącą języka, jaki ma być używany na antenie w odniesieniu do kwestii aborcji, wydał szef NPR David Sweeney. Obrońcy życia nie mają wątpliwości, że zmiany mają na celu przedstawienie ich w niekorzystnym świetle.

Zdaniem Lachlana Markaya, dziennikarza z LifeNews.com bycie zwolennikiem czegoś brzmi znacznie ładniej niż bycie przeciwnikiem. Publicysta uważa, że choć określenia „za wyborem” i „za życiem” nie są specjalnie głębokie, to jednak przedstawiają stanowiska każdej z grup kwestii aborcji dosyć wiernie. – Jedna uważa, że kobiety powinny mieć możliwość wyboru, jeśli chodzi o kontynuowanie ciąży, inna, iż nawet nienarodzone dziecko ma nienaruszalne prawo do życia – zauważa.

Autor artykułu zaznacza, że zgodnie z przedstawioną przez szefa NPR logiką zwolenników zaostrzenia kontroli posiadania broni powinno się nazywać „przeciwnikami prawa do posiadania broni”. Jednak w tym przypadku zmian terminologicznych radio nie postuluje.

Według publicysty, zmiana językowych określeń w newsach NPR na celu wzmocnienie obozu zwolenników walki o prawa kobiet, a nie praw nienarodzonych. Markay zauważa, że lewicowe i sprzyjające Partii Demokratycznej media, takie jak NPR, od dawna mają kłopot ze zrozumieniem terminu „pro-life”, który podkreśla, że nienarodzone dziecko ma prawo do życia.

Źródło: KAI
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.