USA: raport nt. ”katolickich” uczelni, które nie zachowują tożsamości katolickiej

2011-05-24 00:00:00


Amerykańskie Stowarzyszenie im. kard. Newmana przedstawiło raport, z którego wynika, że aż 15 „katolickich” uczelni w USA zapraszało w ostatnim czasie na specjalne odczyty mówców proaborcyjnych lub tzw. zwolenników małżeństw jednopłciowych.

Stowarzyszenie im. kard. Newmana monitoruje sytuację na uczelniach katolickich, badając, czy zachowują one tożsamość katolicką. W ub. piątek organizacja opublikowała raport na ten temat.

Przedstawiciele Stowarzyszenia podkreślają, że koledże i uniwersytety, które zapraszają osoby jawnie i wprost negujące podstawowe prawdy wiary, zwłaszcza zaś podkopujące nauczanie Kościoła katolickiego w kwestiach moralności, łamią instrukcję „Katolicy w życiu publicznym”, wydaną przez episkopat USA w 2004 r. Zgodnie z wytycznymi hierarchów amerykańskich, katolickie uczelnie nie mogą honorować, zapraszać i przyznawać nagród osobom, które głoszą poglądy sprzeczne z nauczaniem Kościoła katolickiego.

"Katolickie uczelnie mają swobodę w wyborze osób i przyznawania nagród. Jednak, gdy dokonują wyboru, muszą wybrać kogoś, kto będzie służył jako wzór do naśladowania dla studentów. Muszą to być osoby, które najlepiej odpowiadają standardom katolickiego nauczania” – podkreślono w raporcie.

W sumie, Stowarzyszenie wymieniło 15 koledżów i uniwersytetów, które złamały instrukcję episkopatu USA, zapraszając i przyznając wyróżnienia zwolennikom aborcji lub małżeństw homoseksualnych. Te uczelnie to: Georgetown University, University of San Francisco, St Mary's College w Kalifornii, Fordham University, Vincent's College, Uniwersytet Salve Regina, Seton Hall University, Uniwersytet Benedyktynów w Illinois, St. Catherine University, University of St Thomas w St Paul, Villanova University, Joseph's University w Filadelfii, Xavier University w Ohio, University of San Diego, Regis College w Massachusetts.

Stowarzyszenie im. kard. Newmana podkreśliło, że władze uniwersyteckie nie mogą zapraszać polityków, którzy idą na kompromis ze złem, a później stawiać ich za wzór do naśladowania i podziwiania.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.