USA: referendum w sprawie legalizacji związków homoseksualnych

2009-09-04 00:00:00

Gubernator amerykańskiego stanu Maine podpisał formalną zgodę na przeprowadzenie referendum obywatelskiego w sprawie zniesienia ustawy legalizującej związki homoseksualne – donosi dziennik „Chicago Tribune”.

Choć stanowa ustawa gwarantująca związkom homoseksualistów te same prawa, które przysługują małżeństwom, miała wejść w życie w tym miesiącu, zwolennicy tradycyjnych małżeństw zablokowali ją, zbierając około 100 tys. podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum. Aby uzyskać pozwolenie na przeprowadzenie głosowania w tej sprawie, wystarczyło zgromadzić 55 087 podpisów dorosłych obywateli Maine.

Podpis gubernatora Johna Baldacciego, który osobiście jest zwolennikiem legalizacji związków homoseksualnych, oznacza, iż referendum w obronie tradycyjnej rodziny odbędzie się listopadzie tego roku.

Niektóre organizacje homoseksualistów próbowały powstrzymać inicjatywę katolickiej diecezji Portland w stanie Maine, która oficjalnie wsparła kampanię społeczną w obronie rodziny. Skarga do Urzędu Skarbowego (IRS) przeciwko diecezji została jednak oddalona.

Maine jest jednym z 24 amerykańskich stanów, w którym na drodze obywatelskiego referendum można zablokować wejście w życie prawa. Gwarantuje to stanowa konstytucja. Podobne referendum jak w Maine chcą w listopadzie br. przeprowadzić obrońcy tradycyjnego małżeństwa ze stanu Waszyngton na Zachodnim Wybrzeżu.

Według ostatnich sondaży 54 proc. Amerykanów sprzeciwia się legalizacji związków homoseksualnych, a 44 proc. popiera takie rozwiązanie.

Tymczasem 1 września br. prawo zezwalające osobom tej samej płci na zawarcie „małżeństwa” weszło w życie w stanie Vermont. Parlament stanowy zmienił w kwietniu br. definicję małżeństwa i przyznał parom homoseksualnym przywileje przysługujące dotąd jedynie małżeńskim związkom między mężczyzną i kobietą.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.