USA: rektor Uniwersytetu Notre Dame w zarządzie proaborcyjnej organizacji

2009-05-14 00:00:00

O. John Jenkins, rektor Uniwersytetu Notre Dame zasiada w zarządzie organizacji Millennium Promise, „zwalczającej” ubóstwo w Afryce przez propagowanie środków antykoncepcyjnych i aborcji – donosi portal LifeSiteNews.com.

To kolejny ujawniony ostatnio skandal z udziałem rektora uniwersytetu Notre Dame. O. Jenkins, pomimo sprzeciwu ponad 70 biskupów amerykańskich i 350 tys. petycji nadesłanych przez osoby domagające się rezygnacji z zaproszenia na ten katolicki uniwersytet „najbardziej proaborcyjnego prezydenta Stanów Zjednoczonych” Baracka Obamy, wciąż broni swojej decyzji. Obama jest „niezwykłą postacią w amerykańskiej historii” – uważa rektor i „nie może się, doczekać jego przyjęcia w Notre Dame”.

Po raz pierwszy doniesienia o powiązaniach o. Jenkinsa z organizacją proaborcyjną pojawiły się w Drew Mariani Show i PewSitter.com. Na te rewelacje zareagował natychmiast Patrick Reilly, prezes Stowarzyszenia Kardynała Newmana, stwierdzając, że „każdy chciałby poznać opinię o. Jenkinsa na temat nauczania Kościoła o antykoncepcji”.

Organizacja Millennium Promise chce do końca 2015 r. osiągnąć 9 celów. Jednym z nich jest ułatwienie na całym świecie dostępu do antykoncepcji. Organizacja pozyskuje środki na swoją działalność od prywatnych przedsiębiorców.

Millennium Villages, wchodząca w skład Millennium Promise, a działająca w małych afrykańskich wioskach, w swoich materiałach twierdzi, że „planowanie rodziny i usługi antykoncepcyjne mają kluczowe znaczenie dla umożliwienia kobietom określenia wielkości rodziny, przerw między ciążami, dla zwalczania chorób przenoszonych drogą płciową, w tym zakażenia wirusem HIV oraz dla zmniejszenia zachorowalności i śmiertelności matek”.

Organizacja świadczy usługi w zakresie doradztwa, dostarczając prezerwatywy oraz inne środki antykoncepcyjne. Informuje również o zaletach „bezpiecznej aborcji”. Millennium Villages uważa, że wszędzie tam gdzie aborcja jest legalna powinny być stworzone warunki umożliwiające dostęp do bezpiecznego „zabiegu” wykonywanego przez wykwalifikowany personel.

Rektor Jenkins przyznał, że Millennium Promise uczestniczy w projekcie Millenium Villages Project. Mówił, że działania są prowadzone przede wszystkim w Ugandzie, gdzie Uniwersytet Notre Dame poprzez Zgromadzenie Św. Krzyża ma silne powiązania.

Co ciekawe, Uganda znana jest z bezprecedensowego obniżenia w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci zachorowalności na zakażenie wirusem HIV, głównie dzięki stosowaniu edukacji abstynenckiej i kładąc nacisk na wierność partnerów. Jednak w ostatnich latach przywódcy Ugandy skarżyli się na presję zachodnich organizacji, które chciały znacznie zwiększyć promocję prezerwatyw.

Patrick Reilly ze Stowarzyszenia Kardynała Newmana nie krył rozczarowania działalnością Millennium Promise, które nie tylko rozprowadza prezerwatywy, ale także doustne i mechaniczne środki antykoncepcyjne, a nawet propaguje aborcję. Jego zdaniem poważnym problemem jest uniwersytet katolicki, który chce pozbyć się biedy zabijając biedne dzieci.

Źródłlo: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.