USA: religioznawca stracił pracę za wierność nauczaniu Kościoła katolickiego

2010-07-12 00:00:00
USA: religioznawca stracił pracę za wierność nauczaniu Kościoła katolickiego

Religioznawca z Uniwersytetu Illinois – Kenneth Howell stracił pracę, gdy jeden ze studentów poskarżył się władzom uczelni, że naukowiec przypominał naukę Kościoła katolickiego, mówiącą, iż akty homoseksualne są moralnie złe. Wykładowca od 9 lat prowadził na wydziale religioznawstwa kursy wprowadzające do katolicyzmu i na temat współczesnej myśli katolickiej. Howell usłyszał ostatnio, że umowa z nim nie będzie przedłużona na nowy semestr.

W jednym ze swych wykładów wprowadzających do katolicyzmu, wykładowca skupił się na zastosowaniu prawa naturalnego w sprawach społecznych. W maju br. Howell, w ramach przygotowania do egzaminów, wysłał swoim studentom email, w którym prosi o rozważenie, jak z punktu widzenia teorii utylitaryzmu i naturalnego prawa moralnego oceniane są akty homoseksualne.

„Naturalne prawo moralne mówi, że moralność musi być odpowiedzią na rzeczywistość. Innymi słowy, akty seksualne są odpowiednie dla ludzi, którzy się dopełniają, a nie są tacy sami” – napisał w emailu, przypominając, że rozdzielenie działalności seksualnej od moralności i prokreacji jest przeciwne teorii naturalnego prawa moralnego.

Wkrótce potem do dziekana wydziału religii nadeszła skarga, w której jeden ze studentów stwierdzał, że uwagi wykładowcy nt. homoseksualizmu to „mowa nienawiści”. To wystarczyło, by stracił on posadę.

Naukowiec uważa, że na wykładach poświęconych katolicyzmowi jego obowiązkiem jest prezentować wiernie to, czego naucza Kościół katolicki. Podkreśla przy tym, że nigdy nie wymagał, by każdy wierzył w przedstawione przez niego poglądy. Jednocześnie nigdy też nie ukrywał, że jest wierzącym i praktykującym katolikiem.

Howell współpracuje z chrześcijańską organizacją Alliance Defense Fund (ADF), która zamierza zająć się sprawą i pomóc katolickiemu naukowcowi wrócić na uniwersytet.

Howell w 1978 r. został ordynowany na pastora prezbiteriańskiego. W 1996 r. przeszedł na katolicyzm.

Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025