USA: Sąd Najwyższy orzekł, że więźniarki mają ”prawo” do aborcji

2008-03-26 00:00:00
USA: Sąd Najwyższy orzekł, że więźniarki mają ”prawo” do aborcji

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych podtrzymał 24 marca decyzję sądu niższej instancji, pozwalającą kobietom przebywającym w więzieniu dokonywać bez przeszkód aborcji poza terenem zakładu karnego – donosi telewizja "CNN". Orzeczenie ma związek z apelacją władz hrabstwa Maricopa, w stanie Arizona, w sprawie "Arpaio kontra Doe". Władze lokalne odwoływały się od niekorzystnego dla siebie wyroku sądu stanowego.

Joe Arpaio, szeryf odpowiedzialny za system penitencjarny w hrabstwie, uważa, że aby więźniarki mogły dokonać aborcji, która nie zagraża ich życiu, potrzebny jest specjalny nakaz sądowy. Dopiero na jego podstawie byłoby możliwe przetransportowanie kobiety do kliniki aborcyjnej.

Początek sprawie dał przypadek 19-letniej mieszkanki Arizony, o pseudonimie Doe, która w 2004 roku trafiła za kratki za jazdę po pijanemu, będąc w pierwszych miesiącach ciąży. Gdy domagała się przeprowadzenia aborcji, władze więzienne odmówiły transportu do kliniki, tłumacząc, że przewożenie osadzonych do placówek poza więzieniem jest możliwe tylko w przypadkach koniecznych z punktu widzenia medycznego. Ostatecznie po 7 tygodniach kobieta otrzymała orzeczenie sądowe, pozwalające jej dokonać aborcji. Wtedy, w jej imieniu pozew przeciwko władzom hrabstwa złożyła Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich (ACLU).

Sąd stanowy uznał, że więźniarki mają prawo do aborcji, a działania władz więziennych uznały za "przesadzoną reakcję" na prośbę kobiety.

Sąd Najwyższy nie zdecydował, czy władze hrabstwa naruszyły konstytucyjne prawa mieszkanki Arizony. Niebawem przed najwyższą władzą sądowniczą w USA ma zapaść wyrok w podobnej sprawie ze stanu Missouri.

Stanowe prawo zabrania wydawania publicznych pieniędzy na aborcję, chyba, że ma ona związek z zagrożeniem życia kobiety. Jednak według arizońskiego sądu apelacyjnego w przypadku tej aborcji nie wchodziły w grę żadne stanowe wydatki.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.