USA: Sąd Najwyższy orzekł, że więźniarki mają ”prawo” do aborcji
2008-03-26 00:00:00
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych podtrzymał 24 marca decyzję sądu niższej instancji, pozwalającą kobietom przebywającym w więzieniu dokonywać bez przeszkód aborcji poza terenem zakładu karnego – donosi telewizja "CNN". Orzeczenie ma związek z apelacją władz hrabstwa Maricopa, w stanie Arizona, w sprawie "Arpaio kontra Doe". Władze lokalne odwoływały się od niekorzystnego dla siebie wyroku sądu stanowego.
Joe Arpaio, szeryf odpowiedzialny za system penitencjarny w hrabstwie, uważa, że aby więźniarki mogły dokonać aborcji, która nie zagraża ich życiu, potrzebny jest specjalny nakaz sądowy. Dopiero na jego podstawie byłoby możliwe przetransportowanie kobiety do kliniki aborcyjnej.
Początek sprawie dał przypadek 19-letniej mieszkanki Arizony, o pseudonimie Doe, która w 2004 roku trafiła za kratki za jazdę po pijanemu, będąc w pierwszych miesiącach ciąży. Gdy domagała się przeprowadzenia aborcji, władze więzienne odmówiły transportu do kliniki, tłumacząc, że przewożenie osadzonych do placówek poza więzieniem jest możliwe tylko w przypadkach koniecznych z punktu widzenia medycznego. Ostatecznie po 7 tygodniach kobieta otrzymała orzeczenie sądowe, pozwalające jej dokonać aborcji. Wtedy, w jej imieniu pozew przeciwko władzom hrabstwa złożyła Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich (ACLU).
Sąd stanowy uznał, że więźniarki mają prawo do aborcji, a działania władz więziennych uznały za "przesadzoną reakcję" na prośbę kobiety.
Sąd Najwyższy nie zdecydował, czy władze hrabstwa naruszyły konstytucyjne prawa mieszkanki Arizony. Niebawem przed najwyższą władzą sądowniczą w USA ma zapaść wyrok w podobnej sprawie ze stanu Missouri.
Stanowe prawo zabrania wydawania publicznych pieniędzy na aborcję, chyba, że ma ona związek z zagrożeniem życia kobiety. Jednak według arizońskiego sądu apelacyjnego w przypadku tej aborcji nie wchodziły w grę żadne stanowe wydatki.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.