USA: Sąd Najwyższy zabronił nauczycielowi modlić się z zawodnikami drużyny szkolnej
2009-03-04 00:00:00
Trener licealnej drużyny futbolowej z East Brunswick, w amerykańskim stanie New Jersey, nie będzie mógł przed meczami modlić się wraz ze swoimi zawodnikami – uznał Sąd Najwyższy. Najważniejsza instancja sądowa w USA odrzuciła apelację Marcusa Bordena od decyzji miejscowego kuratorium, które z powodu skarg rodziców zabroniło nauczycielowi przyłączać się do modlitwy prowadzanej przez swych podopiecznych.
Zdaniem specjalistów, sprawa może mieć wpływ na inne podobne przypadki, w których próbuje się wyeliminować religię z życia szkół publicznych.
– W sprawach związanych z religią staliśmy się tak politycznie poprawni, że w tej chwili została ona mocno ograniczona w szkołach. Cierpią z tego powodu konkretni ludzie – zauważa John W. Whitehead, przewodniczący Rutherford Institute, organizacji zajmującej się obroną praw religijnych.
Borden jest katolickim nauczycielem języka hiszpańskiego. Od 1983 roku trenował jednocześnie młodych zawodników futbolu amerykańskiego. Osiągnął niemałe sukcesy, zdobywając w przeszłości mistrzostwo stanu. Podobnie jak wielu innych trenerów w USA od wielu lat w szatni przed meczem, odmawiał z zawodnikami krótką modlitwę.
W 1997 r. niektórzy rodzice, przy wsparciu organizacji ateistycznej, uznali, że trener narusza konstytucyjną zasadę rozdziału religii od państwa. Skarga trafiła do kuratorium, które zabroniło mu odmawiać modlitwy z uczniami. Od tej chwili Borden schylał tylko w milczeniu głowę i przyklękał na jedno kolano w geście solidarności z modlącymi się sportowcami. Ale nawet i to zdaniem władz oświatowych było niewłaściwe. Stanowisko urzędników podzielił sędzia sądu apelacyjnego. Jego zdaniem gest trenera był w istocie propagowaniem własnego wyznania. Sąd Najwyższy nie uwzględniając apelacji Bordena, który twierdzi, że zakaz kuratorium łamie konstytucyjną zasadę wolności wypowiedzi, podtrzymał orzeczenie sądu apelacyjnego w Filadelfii.
Sąd Najwyższy USA jeszcze w 1962 zabronił szkołom publicznym prowadzenia modlitw rozpoczynających codzienne zajęcia. 9 lat temu ta sama instancja podczas rozpatrywania sprawy szkoły z Teksasu, w której do modlitwy przed zawodami sportowymi używano głośników, uznał, że szkoły publiczne nie mogą organizować ani inicjować modlitw przed zawodami sportowymi.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.