USA: sąd potwierdził prawo do przywołania imienia Jezusa w szkolnych mowach

2010-12-02 00:00:00

Sąd Najwyższy stanu Montana potwierdził prawo odwoływania się do „Boga” i „Chrystusa” w mowach wygłaszanych przez uczniów i studentów na zakończenie nauki. Sędziowie uznali, że 2 lata temu władze szkolne naruszyły konstytucyjne prawo do wolności wypowiedzi, zabraniając uczennicy jednego z liceów przywołania w szkolnym przemówieniu imienia Jezusa Chrystusa. Sprawę wniósł na wokandę sądową Rutherford Institute, organizacja zajmująca się obroną praw religijnych.

Sędziowie większością głosów (5 do 1) uznali, że Renee Griffith miała prawo umieścić w swej mowie imię Jezusa.

John W. Whitehead, przewodniczący Rutherford Institute, nie ukrywa, że jest zadowolony z werdyktu. – To zwycięstwo uczniów szkół publicznych, którzy mają prawa do wolności wypowiedzi. Mam nadzieję, że orzeczenie to będzie sygnałem dla władz innych okręgów szkolnych, iż uczniowie nie powinni być traktowani jako obywatele drugiej kategorii – podkreślił.

Griffith była jednym z dwojga wyróżnionych uczniów wybranych do wygłoszenia mowy pożegnalnej 30 maja 2008 roku na zakończenie nauki w Butte High School w stanie Montana. Władze oświatowe postanowiły ocenzurować wypowiedź Renee, w której chciała wspomnieć o odwadze głoszenia i dzielenia się swą wiarą w Jezusa. Zwierzchnikom placówki w szczególności nie podobały się słowa „Bóg” i „Jezus”. Tuż przed ceremonią rozdania dyplomów polecono dziewczynie zastąpienie ich ogólnymi sformułowaniami. Gdy ta odmówiła, zabroniono jej wygłoszenia mowy. Sąd uznał, że ingerencja cenzorska władz szkolnych była nieuzasadniona.

Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025