USA: sąd rozpatruje wniosek dotyczący pozwania papieża za nadużycia biskupów

2010-05-19 00:00:00
USA: sąd rozpatruje wniosek dotyczący pozwania papieża za nadużycia biskupów

Powództwo wniesione przez ofiary nadużyć seksualnych w Kentucky zmusza sąd federalny USA do zbadania wielu skomplikowanych kwestii teologicznych dotyczących m.in. charakteru i zakresu władzy papieża nad poszczególnymi biskupami diecezjalnymi. W celu włączenia Benedykta XVI jako oskarżonego do procesu w sprawie wykorzystywania seksualnego przez duchownych w USA, powodowie muszą udowodnić, że biskupi, którzy dopuścili się nadużyć seksualnych – w tym przypadku arcybiskup Louisville – działają jako przedstawiciele Stolicy Apostolskiej.

William McMurry, prawnik reprezentujący ofiary nadużyć seksualnych, który już wywalczył milionowe odszkodowania od kilku diecezji w USA, tym razem zdecydował się doprowadzić do pozwania przed sąd papieża Benedykta XVI. Uważa bowiem, że jest on pośrednio odpowiedzialny za nadużycia.

Przed sądem McMurry stwierdził, iż jest oczywiste, że „biskupi są pracownikami Stolicy Apostolskiej”, ponieważ papież ich mianuje, ustanawia diecezje oraz kreuje ogólną politykę Kościoła. Dlatego jego zdaniem ponosi on odpowiedzialność za ukrywanie skandali seksualnych duchownych.

Jednak natura władzy w Kościele i kolegialność sprawowania władzy apostolskiej nie mieszczą się ściśle w ramach zwykłych modeli korporacyjnego zarządzania, by móc uznać, że biskupi są faktycznie pracownikami Watykanu.

Dwaj prawnicy Nicholas Cafardi i Edward Peters zauważyli, że sądy cywilne w USA i na całym świecie nigdy wcześniej nie próbowały rozstrzygnąć kwestii dot. władzy papieskiej i biskupiej. Zdaniem Cafardiego przyjęcie stanowiska, iż biskupi są pracownikami Watykanu pociągałoby za sobą całkowitą zmianę teologii katolickiej.

Sprawa, która toczy się przed sądem federalnym w Kentucky może mieć poważne implikacje dla Kościoła. Jeśli biskupi, którzy są obywatelami amerykańskimi zostaną zakwalifikowani jako przedstawiciele Watykanu – który jest suwerennym podmiotem międzynarodowym – wówczas mogą zostać uznani za podmioty obcego mocarstwa. W tej sytuacji można by było zastosować wyjątkowe przepisy Foreign Sovereign Immunity Act, które pozwalałyby na pociągnięcie do odpowiedzialności papieża. 

Jednak znawcy przedmiotu zaznaczają, że jest to mało prawdopodobne, a nawet gdyby powodom udało się przekonać sędziów, by pozwać przed sąd amerykański Stolicę Apostolską, wciąż będą musieli wykazać, że Watykan prowadzi ogólnoświatową politykę ochrony duchownych dopuszczających się nadużyć seksualnych. A to jest bardzo trudne do udowodnienia.

Źródło: CWN, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.