USA: sąd uznał, że władze miasta mogły wydać rezolucję potępiającą katolicyzm i Watykan

2010-10-27 00:00:00
USA: sąd uznał, że władze miasta mogły wydać rezolucję potępiającą katolicyzm i Watykan

Sąd apelacyjny uznał, że władze miasta San Francisco mogły wydać rezolucję potępiającą Watykan z powodu podtrzymania stanowiska Kościoła w kwestii adopcji dzieci przez pary osób tej samej płci. Władze wezwały duchownych do nieposłuszeństwa wobec nauczania Kościoła, uznając, że Watykan niepotrzebnie wtrąca się w sprawy innego państwa i obraża wspólnotę homoseksualną.

W 2006 r. Kongregacja Nauki Wiary wydała oświadczenie, przypominając katolickim ośrodkom adopcyjnym, że aby postępować zgodnie z nauczaniem moralnym Kościoła katolickiego w kwestii seksualności, nie powinny one oddawać pederastom i lesbijkom dzieci do adopcji. Oświadczenie Magisterium Kościoła ukazało się tuż po tym, jak katolickie ośrodki charytatywne w Bostonie oraz San Francisco zaczęły podejmować współpracę z parami homoseksualnymi, pragnącymi dokonać adopcji dzieci.

W rezultacie, pod koniec 2006 r. Rada Nadzorcza miasta San Francisco wydała rezolucję, która atakowała wprost kardynała Williama Levadę, przewodniczącego Kongregacji Nauki Wiary, wcześniej - arcybiskupa San Francisco. W rezolucji potępiono jego dyrektywę, uznając, że jest „dyskryminacyjna i zniesławiająca” dla pederastów i lesbijek.

Władze zaczęły naciskać na abp George’a Niederauera oraz katolickie ośrodki charytatywne, by „przeciwstawiły się dyskryminacyjnym dyrektywom kard. Levady”, którego nazwano „zdecydowanie niekompetentnym reprezentantem swojego miasta”. Rezolucja zaatakowała także Watykan za to, że wtrąca się w sprawy obcego państwa oraz za rolę, jaką odgrywa w nauczaniu wiary. „Jest to obraźliwe dla wielu mieszkańców San Francisco, gdy obce państwo, takie jak Watykan, miesza się i próbuje negatywnie wpływać na zwyczaje i tradycje tego wielkiego miasta, takie jak prawo par homoseksualnych do adopcji i podejmowania opieki nad dziećmi będącymi w potrzebie”. – czytamy w rezolucji.

Liga na rzecz Religii i Praw Obywatelskich oraz dwóch mieszkańców San Francisco złożyli pozew do sądu przeciwko władzom miasta, twierdząc, że rezolucja narusza konstytucję amerykańską. Sąd oddalił sprawę, uznając, że sam Watykan sprowokował debatę, wydając oświadczenie. W ub. tygodniu sąd apelacyjny podtrzymał decyzję sądu okręgowego, odrzucając pozew. Liga odwołała się do Sądu Najwyższego.
 
Źródło: LifeSiteNews.com, AS 

Komentarz PiotrSkarga.pl:
Jazgot liberałów w San Francisco ws. przywołania przez kard. Levadę podstawowych kwestii moralnych przypomina bardzo obecne jęki „postępowych” ośrodków w Polsce po wypowiedzi o ekskomunice dla katolickich polityków popierających in vitro. Wszystko wg hasła „archanioła terroru” Saint Justa „nie ma wolności dla wrogów wolności”.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025