Amerykański sędzia federalny, który unieważnił zakaz zawierania małżeństw osób tej samej płci w Kalifornii, przyznał się kilka dni temu, że od 10 lat pozostaje w związku z innym mężczyzną. Ujawnienie tego faktu daje zwolennikom tzw. Propozycji 8, solidną podstawę prawną do składania dalszych odwołań.
Prawnik Andy Pugno powiedział w poniedziałek dziennikarzowi agencji AP, że zwolennicy zakazu małżeństw osób tej samej płci, który został unieważniony decyzją sędziego Vaughna Walkera, będą mogli odwołać się od jego wyroku, bo był stronniczy. Walker w lutym br. ustąpił ze stanowiska, a w tym miesiącu potwierdził, że od dziesięciu lat pozostaje w związku z innym mężczyzną.
Propozycja 8, nad którą obywatele Kalifornii głosowali w referendum 4 listopada 2008 r., definiowała małżeństwo jako związek między kobietą i mężczyzną.
Za poprawką zmieniającą konstytucję stanową – mimo zmasowanej propagandy homoseksualnej, a nawet zaangażowania europejskich placówek dyplomatycznych (np. Niemiec) – zagłosowało 52,5 proc. obywateli stanu.
Do konstytucji stanowej dodano sekcję 7.5 w brzmieniu: „Tylko małżeństwo między mężczyzną a kobietą jest ważne i uznawane w Kalifornii”. Legalność poprawki została potwierdzona wyrokiem Sądu Najwyższego Kalifornii w maju 2009 r.
Mimo to, nie ustały zabiegi o jej unieważnienie, W sierpniu ub. roku sędzia Walker – powołując się na konstytucję federalną a nie stanową – unieważnił Propozycję 8, mówiąc, że narusza ona zasadę równych praw obywateli, gwarantowaną w konstytucji federalnej. Od tej decyzji władzom stanowym przysługiwało prawo do odwołania się.
Teraz, kiedy sędzia Walker ujawnił swój związek, istnieją solidne podstawy do unieważnienia jego orzeczenia, bo mógł być stronniczy.
Według ekspertów sprawa Propozycji 8, zakończy się dopiero wtedy, gdy trafi do federalnego Sądu Najwyższego.
Źródło: AP, AS
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy