USA: sędzia Sądu Najwyższego za finansowaniem aborcji przez państwo

2009-07-13 00:00:00

Sędzia Sądu Najwyższego USA Ruth Bader Ginsburg uważa, że aborcja powinna być finansowana z państwowego ubezpieczenia medycznego Medicaid. W wywiadzie dla dziennika "New York Times" 76-letnia prawniczka przyznaje także, że myślała, iż sądowe orzeczenie z 1973 r., legalizujące zabijanie nienarodzonych dzieci w Stanach Zjednoczonych, wyrastało z obawy przed nadmiernym wzrostem przedstawicieli niektórych populacji amerykańskiego społeczeństwa.

„Szczerze mówiąc uważałam, że w czasie, gdy zapadła decyzja w sprawie Roe kontra Wade istniały obawy o wzrost ludności, w szczególności wzrost tej ludności, której nie chcemy mieć za dużo” – mówi sędzia Ginsburg na łamach gazety.

Według Ginsburg sprawa Roe miała ułatwić też finansowanie aborcji przez Medicaid – ubezpieczenie, z którego najczęściej korzystają najbiedniejsi mieszkańcy USA. Na przeszkodzie stanęło jednak podtrzymanie w 1980 r. przez najwyższą amerykańską instancję sądową poprawki znanej pod nazwą Hyde Amendment. Decyzja sprzed blisko 30 lat zakazuje finansowania aborcji z funduszy federalnych.

Jak zauważa portal LifeSiteNews, poglądy sędziny Ginsburg są zbieżne ze stanowiskiem Margaret Sanger, założycielki największej organizacji aborcyjnej na świecie Planned Parenthood, oraz innych przedstawicieli ruchów z XX w. popierających eugenikę. Wszyscy oni opowiadali się za używaniem środków antykoncepcyjnych, za sterylizacją i aborcją po to, by zmniejszyć liczbę biednych, czarnoskórych, imigrantów i niepełnosprawnych – przypomina portal.

Na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego Ginsburg została mianowana w 1993 r. przez prezydenta Billa Clintona. Razem ze Stephenem G. Breyerem i Johnem Paulem Stevensem tworzą liberalne skrzydło 9-osobowego trybunału.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.