USA: sędzina uchyliła przepis wykluczający pederastów z adopcji dzieci
2008-11-27 00:00:00
Sędzia z Florydy uchyliła prawo zakazujące homoseksualistom adopcji dzieci. Prawnicy ze stanowej prokuratury generalnej już zapowiedzieli zaskarżenie tej decyzji przed sądem wyższej instancji. Decyzję sądu skrytykowała Rada Polityki Rodzinnej stanu Floryda.
Cindy Lederman z sądu okręgowego hrabstwa Miami-Dade orzekła, że obowiązujący od 31 lat przepis narusza równe prawa do ochrony podmiotowej dzieci i ich potencjalnych rodziców. Jak uzasadniła, "nie ma racjonalnej podstawy, by zabraniać rodzicom homoseksualnym adopcji".
Przedstawiciele władz stanu argumentowali przed sądem, że pary homoseksualne częściej niż inne nadużywają narkotyków i alkoholu, i że w porównaniu do heteroseksualnych są bardziej niestabilne, natomiast dzieci wychowywane w tym środowisku narażone są na cierpienia spowodowane społeczną stygmatyzacją.
Pozew w tej sprawie złożyła para homoseksualistów, którzy chcieli zaadoptować rodzeństwo dzieci w wieku 4 i 8 lat. Jeden z mężczyzn opiekował się dziećmi od 2004 roku jako rodzic zastępczy. Parę reprezentowali prawnicy z Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich (ACLU). Według nich była to pierwsza sprawa w USA, w której eksperci psychologii dziecięcej oraz przedstawiciele nauk społecznych i innych dowodzili, że nie ma naukowych dowodów uzasadniających zakaz adopcji dzieci przez homoseksualistów.
John Stemberger, prawnik z Orlando, który zainicjował zakończone niedawno sukcesem stanowe referendum w sprawie tradycyjnej definicji małżeństwa, określił orzeczenie sądu okręgowego Miami-Dade jako "klasyczny sądowy aktywizm". Jego zdaniem zostanie ono uchylone w apelacji przed Sądem Najwyższym Florydy.
Działacz zwrócił przy tym uwagę, że standardem prawnym, jeśli chodzi o dzieci, musi być zawsze ich dobro. – Zdumiewa mnie to, że gdy mamy do czynienia z gejami, zapomina się o tym standardzie – podkreślił, przypominając, że badania jednoznacznie dowodzą, iż dzieciom najlepiej jest w małżeństwach, gdzie jest matka i ojciec.
Według Stembergera ten przypadek pokazuje, że niedawne przegłosowanie poprawki do konstytucji stanu Floryda, określającej małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, było potrzebne. – By sędziowie nie stawali się agentami społecznego postępu, radykalnie zmieniającymi struktury naturalnego małżeństwa i rodziny – argumentował.
Floryda jest jedynym stanem amerykańskim, który bezpośrednio zakazuje adopcji dzieci przez homoseksualistów. 4 listopada mieszkańcy Arkansas opowiedzieli się za zakazem adopcji lub opieki nad dziećmi przez pary nieżyjące w związku małżeńskim. Podobne prawo obowiązuje w stanie Utah. Stan Mississipi zakazuje adopcji parom homoseksualnym, ale nie pojedynczym gejom.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.