USA: Sprawa przeciw firmie, która odmówiła usług parze lesbijskiej

2008-01-31 00:00:00
USA: Sprawa przeciw firmie, która odmówiła usług parze lesbijskiej

W stanie Nowy Meksyk fotograf, która odmówiła robienia zdjęć podczas “uroczystości zaślubin” pary lesbijskiej, została wezwana w tym tygodniu do sądu w celu złożenia wyjaśnień w Wydziale Praw Człowieka – donosi LifeSiteNews.com.


Para homoseksualna poprosiła Elaine Huguenin, współwłaścicielkę firmy Elane Photography, by sfotografowała „ceremonię zaślubin” dwóch kobiet. Huguenin odmówiła ze względu na przekonania religijne.

Lesbijki złożyły skargę w sądzie do Wydziału Praw Człowieka w Nowym Meksyku, skarżąc się na nieprzestrzeganie antydyskryminacyjnego prawa przez firmę Elane Photography, zakazującego jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na orientację seksualną.

Organizacja prawnicza Alliance Defense Fund (ADF), występująca w obronie przekonań religijnych, wolności słowa, małżeństwa i rodziny zdecydowała się bezpłatnie bronić firmy Elane Photography.

W poniedziałek broniliśmy Elane Photography w sądzie, argumentując, że zasadniczo od żadnej osoby nie można wymagać, aby uczestniczyła w wydarzeniach, z których płynie przekaz, z którym się nie zgadza – stwierdził starszy doradca i wiceprezes Biura Inicjatyw Strategicznych ADF, Jordan Lorence. – Jest to sprawa, która dotyczy naruszenia I poprawki do konstytucji. Rząd karze Elaine Photography za odmowę zrobienia zdjęć z uroczystości, która w oczywisty sposób przekazuje pewne przesłanie, a mianowicie, że małżeństwo można definiować jako związek dwóch kobiet lub dwóch mężczyzn.

Kobiety, które złożyły skargę domagają się wydania przez sąd zakazu odmowy świadczenia usług parom homoseksualnym w podobnych przypadkach oraz zasądzenia odszkodowania z tego tytułu w wysokości nawet kilkuset tysięcy dolarów. Firma prawnicza ADF zamierza powołać się na podobną sprawę, która miała swój finał w Sądzie Najwyższym w Bostonie (sprawa Hurley), który orzekł w 1995 r., że władze miasta nie mogą karać prywatnej parady zorganizowanej w Dniu św. Patryka za to, że odmówiła homoseksualistom prawa udziału w niej wraz ze swymi transparentami, gdyż kłóciłoby się to z przesłaniem parady zorganizowanej w obronie tradycyjnych wartości. Władze karząc za coś takiego naruszają prawo do wolności wypowiedzi.

Zdaniem Lorence’a przypadek Elaine Photograph jest ilustracją „poważnego niebezpieczeństwa,” jakie stoi przed wszystkimi, którzy tradycyjnie pojmują małżeństwo i rodzinę.

Sądzę, że jest to poważne niebezpieczeństwo dla I poprawki. Ci, którzy występują w obronie „małżeństw” tej samej płci i praw opierających się na homoseksualnej orientacji argumentują, że nie zamierzają tego prawa stosować przeciw kościołom. Pragną jedynie bronić prawa wolności sumienia i opowiadają się za pluralizmem oraz różnorodnością. Jednak w praktyce właściciele firm, którzy mają tradycyjne poglądy na temat małżeństwa są teraz narażeni na procesy sądowe z powodu antydyskryminacyjnego prawa. W 20 stanach istnieje prawo, zakazujące dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. W większości dużych miast w USA także istnieją tego typu rozporządzenia. Tak więc są one poważnym zagrożeniem, zwłaszcza, że rząd federalny debatuje nad tym, czy w tej kwestii nie ustanowić prawa federalnego, bezwzględnie obowiązującego w całym kraju – stwierdził Lorence.

Obserwuje się, iż te antydyskryminacyjne przepisy nie naprawiają niesprawiedliwych ustaw, lecz są wykorzystywane w celu karania tych, którzy występują w obronie tradycyjnego małżeństwa i wstrzemięźliwości seksualnej – dodał.

Firma ADF sądzi, że Komisja podejmie słuszną decyzję. Gdyby jednak Komisja Nowego Meksyku wystąpiła przeciw Elane Photographty, Lorence zapowiedział, że ADF zamierza wystąpić nawet do Sądu Najwyższego.

Źródło: LifeSiteNews.com
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.