USA: sprzeciw chrześcijan wobec projektu legalizacji związków homoseksualnych
2009-10-09 00:00:00
Projekt ustawy umożliwiający całkowitą legalizację związków homoseksualnych przedstawiły władze miejskie Waszyngtonu. Stanowczy sprzeciw wobec forsowanego przez burmistrza miasta prawa wyraził arcybiskup Waszyngtonu Donald W. Wuerl. Hierarcha podkreślił, że „małżeństwo jest drogą do świętości”. „Jako członkowie Kościoła jesteśmy zobowiązani, by tym bardziej odpowiadać na wyzwania, które osłabiają małżeństwo” – napisał metropolita w liście do kapłanów.
Jeśli urzędnikom uda się uchwalić nowe prawo, stolica USA będzie pierwszym amerykańskim miastem położonym poniżej linii Masona-Dixona, uważanej za granicę kulturową pomiędzy „Północą” a „Południem”, w którym dozwolone będą tzw. małżeństwa homoseksualne. Dotąd pary homoseksualne mogą legalnie uzyskać certyfikat małżeństwa w stanach leżących powyżej tej linii demarkacyjnej: Connecticut, Iowa, Massachusetts i Vermont
Wśród przeciwników projektu ustawy są kongresmani z Partii Republikańskiej i część demokratów. Jednak ich ewentualną rezolucję, sprzeciwiającą się wejściu w życie nowego prawa, musiałby podpisać prezydent Barack Obama.
Pojawił się także wniosek dotyczący zorganizowania referendum w tej sprawie. Obywatele miasta sami mogliby wyrazić swą opinię na temat legalizacji związków homoseksualnych podczas głosowania w przyszłym roku. Jednym z inicjatorów referendum jest „biskup” Harry Jackson, pastor z ewangelikalnej wspólnoty afroamerykańskiej Hope Christian Church i prezes organizacji broniącej tradycyjnej rodziny "Stand4MarriageDC".
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.