USA: środowiska progresywne nawołują zakonnice do nieposłuszeństwa

2009-08-10 00:00:00
USA: środowiska progresywne nawołują zakonnice do nieposłuszeństwa

Odbywającej się aktualnie watykańskiej wizytacji żeńskich zgromadzeń zakonnych w USA poświęca uwagę w swym internetowym blogu watykanista turyńskiej "La Stampy", Giacomo Galeazzi. Zauważa, że wydarzeniu temu coraz więcej uwagi poświęcają amerykańskie media. Wśród podjętych tematów znajduje się m.in. zagadnienie nieposłuszeństwa doktrynalnego oraz wierności magisterium Kościoła.

Zdaniem Galeazziego środowiska progresywne w USA obawiają się, iż Watykan podejmie zdecydowane kroki wobec najbardziej „otwartych” zgromadzeń zakonnych. Pojawiły się głosy publicznie nawołujące współsiostry do utrudniania wizytacji i okazywania dystansu. Stolica Apostolska ma m. in. zweryfikować działania doktrynalne Konferencji Przełożonych Zgromadzeń Żeńskich (Leadership Conference of Women Religious).

Wizytacją, obejmującą wyłącznie zakonnice czynne, kieruje Amerykanka, s. Mary Clare Millea, przełożona generalna Zgromadzenia Apostołek Najświętszego Serca Jezusowego. Jej celem jest dopomożenie w ocenie aktualnego stanu żeńskich zakonów apostolskich, orientacji, na ile wykazują one znaki wzrostu. Ma też wskazać na wyzwania przed jakimi stają zakonnice i zachęcić je do wierności, pełnej realizacji charyzmatu oraz rozwoju życia zakonnego.

Poszczególne ekipy wizytacyjne mają stawiać pytania odnośnie do tożsamości, zarządzania, pracy powołaniowej, życia duchowego, misji i posługi oraz administracji finansami. Nie zabraknie również pytań dotyczących postawy wobec współsióstr, które publicznie bądź prywatnie wypowiadają opinie sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Komisja wizytacyjna na zakończenie swej pracy ma przedstawić raport prefektowi Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, kard. Francowi Rodé.

W Stanach Zjednoczonych pracuje ok. 59 tys. zakonnic czynnych należących do ok. 400 zgromadzeń.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.