USA: stosunek do homoseksualizmu przyczyną nowej schizmy wśród luteran

2009-11-23 00:00:00

Odejście od największej wspólnoty luterańskiej w USA zapowiedzieli niektórzy jej przedstawiciele nie akceptujący stanowiska Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce (ELCA), w sprawach homoseksualizmu. Zdaniem dziennika "Washington Times", wspólnotę luterańską czeka podobna schizma, do jakiej z podobnych powodów doszło we wspólnocie episkopalnej.

Kilka dni temu 11-osobowy komitet kierujący Koalicją ds. Reformy (CORE) podczas spotkania w New Brighton w stanie Minnesota zapowiedział odejście tego ugrupowania z liczącej 4,7 mln członków wspólnoty. Bezpośrednim powodem tej decyzji jest uchwała konwencji ELCA, która odbyła się w sierpniu br. w Minneapolis, pozwalająca zdeklarowanym i aktywnym homoseksualistom i lesbijkom obejmować stanowiska pastorów.

Zdaniem CORE, tamta decyzja przyczyniła się do „kryzysu na tle interpretacji Biblii i teologii w łonie ELCA, oraz konfliktu wśród miejscowych zborów”.

„Nie odchodzimy od Kościoła. To ELCA nas opuszcza” – mówi Ryan Schwarz, członek CORE z luterańskiej parafii Odkupiciela w McLean, w stanie Wirginia.

Szacuje się, że do CORE należy obecnie około 86 kongregacji, 300 innych deklaruje chęć przyszłej współpracy. Konserwatywne parafie chcą odłączać się od ELCA pojedynczo. Od sierpnia br. 5 takich zborów już przegłosowało decyzje o odejściu.

CORE nie zamierza przyłączyć się do dwóch niezależnych od ELCA, bardziej zachowawczych wspólnot luterańskich – Synodu Wisconsin (WELS) i Synodu Missouri (LCMS), gdyż obie te wspólnoty ordynują kobiety na pastorki.

Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce (ELCA) oficjalnie powstał 1 stycznia 1988 r. z połączenia trzech innych wspólnot luterańskich w USA: Amerykańskiego Kościoła Luterańskiego, Stowarzyszenia Kościołów Ewangelicko-Luterańskich i Luterańskiego Kościoła w Ameryce. Obecnie liczy on ponad 4,7 mln członków i ok. 10,5 tys. kongregacji (zborów) w Stanach Zjednoczonych i na Karaibach.

Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.