USA: stosunek do homoseksualizmu przyczyną nowej schizmy wśród luteran

2009-11-23 00:00:00

Odejście od największej wspólnoty luterańskiej w USA zapowiedzieli niektórzy jej przedstawiciele nie akceptujący stanowiska Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce (ELCA), w sprawach homoseksualizmu. Zdaniem dziennika "Washington Times", wspólnotę luterańską czeka podobna schizma, do jakiej z podobnych powodów doszło we wspólnocie episkopalnej.

Kilka dni temu 11-osobowy komitet kierujący Koalicją ds. Reformy (CORE) podczas spotkania w New Brighton w stanie Minnesota zapowiedział odejście tego ugrupowania z liczącej 4,7 mln członków wspólnoty. Bezpośrednim powodem tej decyzji jest uchwała konwencji ELCA, która odbyła się w sierpniu br. w Minneapolis, pozwalająca zdeklarowanym i aktywnym homoseksualistom i lesbijkom obejmować stanowiska pastorów.

Zdaniem CORE, tamta decyzja przyczyniła się do „kryzysu na tle interpretacji Biblii i teologii w łonie ELCA, oraz konfliktu wśród miejscowych zborów”.

„Nie odchodzimy od Kościoła. To ELCA nas opuszcza” – mówi Ryan Schwarz, członek CORE z luterańskiej parafii Odkupiciela w McLean, w stanie Wirginia.

Szacuje się, że do CORE należy obecnie około 86 kongregacji, 300 innych deklaruje chęć przyszłej współpracy. Konserwatywne parafie chcą odłączać się od ELCA pojedynczo. Od sierpnia br. 5 takich zborów już przegłosowało decyzje o odejściu.

CORE nie zamierza przyłączyć się do dwóch niezależnych od ELCA, bardziej zachowawczych wspólnot luterańskich – Synodu Wisconsin (WELS) i Synodu Missouri (LCMS), gdyż obie te wspólnoty ordynują kobiety na pastorki.

Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce (ELCA) oficjalnie powstał 1 stycznia 1988 r. z połączenia trzech innych wspólnot luterańskich w USA: Amerykańskiego Kościoła Luterańskiego, Stowarzyszenia Kościołów Ewangelicko-Luterańskich i Luterańskiego Kościoła w Ameryce. Obecnie liczy on ponad 4,7 mln członków i ok. 10,5 tys. kongregacji (zborów) w Stanach Zjednoczonych i na Karaibach.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.