USA: studenci katolickiej uczelni modlili się przed ośrodkiem aborcyjnym
2010-11-10 00:00:00
Około 140 młodych obrońców życia z katolickiego Kolegium Chrześcijańskiego w stanie Wirginia po raz kolejny modliło się przed ośrodkiem aborcyjnym Planned Parenthood niedaleko Białego Domu w Waszyngtonie. Protest zorganizowała grupa pro-life o nazwie Shield of Roses (Tarcza róż), która dwa razy w roku w ten sposób demonstruje swój sprzeciw wobec działalności wpływowej organizacji amerykańskiej promującej aborcję i środki antykoncepcyjne na całym świecie.
W dodatku, w każdą sobotę około 15-20 studentów wyrusza do stolicy USA, aby modlić się sie przed tamtejszym ośrodkiem aborcyjnym. Robią tak od 10 lat. W chłodny sobotni ranek 6 listopada obrońcy życia, uczestniczący w akcji „Mega Shield”, uklęknęli na trawniku przed kliniką. Odmówili Różaniec i Koronkę do Miłosierdzia Bożego, odśpiewali także maryjne pieśni.
Wiosną ubiegłego roku władze tego ośrodka aborcyjnego wzniosły ogrodzenie, które zablokowało dostęp do miejskiego trawnika przed ośrodkiem. Protestujący musieli wtedy klęczeć wzdłuż chodnika. Jednak ostatnio, po szczegółowym zbadaniu sprawy, okazało sie, że obrońcom wolno zajmować trawiasty teren i chodnik naprzeciw budynku Planned Parenthood.
Kolegium Chrześcijańskie (Christendom College) założył w 1970 nawrócony na katolicyzm Warren H. Carroll, historyk i pisarz. Do 2002 r. kierował Wydziałem Historii na tej uczelni. Profesor jest autorem wielu książek m.in. „Historii chrześcijaństwa” czy „Narodzin i upadku rewolucji komunistycznej”.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!