USA: student wygrał z uczelnią nie zezwalającą na głoszenie przekonań religijnych

2009-07-17 00:00:00

Sędzia sądu okręgowego w Los Angeles zabronił antydyskryminacyjnej polityki seksualnej egzekwowanej przez koledż w okręgu Los Angeles, która narusza prawa studentów chrześcijańskich, ograniczając im wolność wypowiedzi w kwestiach religii, moralności seksualnej, małżeństwa tradycyjnego, związków tej samej płci, tożsamości płciowej i wielu innych problemów etycznych – informuje portal LifeSiteNews.com.

Sędzia George H. King przyznał rację studentowi Jonathanowi Lopezowi, uczęszczającemu do Los Angeles City College (LACC), że polityka tego dystryktu stworzyła środowisko nieprzyjazne dla chrześcijan i ośmieliła ona jednego z wykładowców do nazwania Lopeza „faszystowskim bękartem”, kiedy ten opowiedział się za tradycyjnym małżeństwem, krytykując tzw. małżeństwa tej samej płci.

Sędzia King stwierdził w orzeczeniu, że przyjęta przez uczelnię polityka niedyskryminacyjna pod względem seksualnym w rażący sposób narusza I poprawkę do konstytucji, gwarantującą wolność wypowiedzi i stwarza warunki niesprzyjające dla studentów religijnych. Sędzia nakazał w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się orzeczenia zmienić tę politykę.

Jonathan Lopez w lutym br. zwrócił się o pomoc do fundacji Alliance Defense Fund, która w jego imieniu złożyła pozew zaskarżając politykę okręgu i koledż, po tym jak jego przemówienie na dowolny temat, które nakazał przygotować jeden z profesorów, zostało ocenzurowane, a sam Lopez zagrożony wydaleniem z uczelni.

Lopez postanowił przygotować przemówienie na temat własnych przekonań religijnych, w którym chciał zaprezentować swoje poglądy na temat małżeństwa. Przytoczył m. in. słownikową definicję małżeństwa oraz dwa wersety z Biblii. Właśnie wtedy, kiedy powoływał się na nie, profesor John Matteson przerwał mu przemówienie i nazwał go przed całą grupą „faszystowskim bękartem”. Wykładowca nie pozwolił Lopezowi dokończyć przemówienia a pozostałym studentom zezwolił opuścić salę, jeśli poczuli się obrażeni wypowiedzią kolegi. Profesor odmówił także podania oceny jaką otrzymał student za swoje przemówienie, doradzając mu szyderczo, aby zapytał Boga jaki ma stopień. Tydzień później, kiedy Lopez rozmawiał o zdarzeniu z dziekanem ds. studenckich, Matteson zagroził mu wydaleniem z uczelni.

W związku z podjęciem działań prawnych władze uczelni zdyscyplinowały Mattesona i przyznały Lopezowi najwyższy stopień za przemówienie. Mają one także wykreślić z oficjalnej strony internetowej wszelkie wzmianki na temat niedyskryminacyjnej polityki seksualnej, naruszającej prawo do wolności wypowiedzi. 

Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.