USA: szpitale katolickie przechodzą w prywatne ręce
2010-07-05 00:00:00
Sześć szpitali w stanie Massachusetts należących do Caritasu ma być odsprzedanych prywatnej firmie. Działacze katoliccy obawiają się, że utracą one swoją tożsamość, zwłaszcza, że we wstępnej umowie sprzedaży znajduje się zapis, zgodnie z którym nowy właściciel będzie mógł zrezygnować z przestrzegania etyki katolickiej.
Dyrektor wykonawczy Catholic Action League, C.J. Doyle zażądał od Caritasu, by organizacja ta postarała się o minimum gwarancji dla kontynuowania tradycji katolickich w swoich placówkach medycznych. Jego zdaniem dotychczasowa umowa przedwstępna nie jest nic warta.
Urzędnicy stanowi zapoznają się właśnie z dokumentami dotyczącymi ewentualnej sprzedaży aż sześciu szpitali Caritasu znajdujących się w stanie Massachusetts funduszowi Cerberus Capital za kwotę ponad 830 mln dol. Zdaniem zwolenników transakcji sprzedaż jest jedynym wyjściem, by placówki Caritasu pozostały wiarygodne, aby mogły dalej świadczyć usługi zdrowotne i mogły wywiązywać się ze swoich zobowiązań względem pracowników.
Największe kontrowersje wśród katolików wzbudza jednak zapis, który pozwala za dodatkową opłatą 25 mln dol. zerwać z dotychczasową tożsamością katolicką placówek.
Rzecznik Caritasu Chris Murphy broni umowy, twierdząc, że została ona zatwierdzona przez archidiecezję bostońską, a poza tym fundusz Cerberus Capital podobno wyznaje filozofię zbieżną z wartościami wyznawanymi przez chrześcijan.
Tymczasem zdaniem Doyle’a Fundusz nie jest organizacją charytatywną, lecz prywatnym przedsiębiorstwem nastawionym na maksymalizację zysku i jest mało prawdopodobne, aby chciał postępować zgodnie z zasadami etycznymi.
W stanie Massachusetts szpitale katolickie prowadzone przez Caritas istnieją od 150 lat.
Źródło: Boston Herald.com, AS
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.