USA: Teksas wprowadza ustawę ograniczającą aborcję

2011-05-09 00:00:00
USA: Teksas wprowadza ustawę ograniczającą aborcję


Teksas, wzorem innym stanów USA, wprowadza prawo wymagające, by kobieta przed dokonaniem aborcji zobaczyła na monitorze ultrasonografu swoje nienarodzone dziecko i wysłuchała bicia jego serca. Do wejścia przepisów w życie brakuje tylko podpisu gubernatora stanu. W miniony w czwartek projekt ustawy zaakceptowała stanowa legislatura, wprowadzając pewne poprawki po głosowaniu sprzed kilka miesięcy w obydwu izbach stanowego parlamentu.

Obowiązkowe badanie USA ma być przeprowadzone co najmniej 24 godziny przed aborcją. Lekarz ma także obowiązek wyjaśnić szczegółowo co pacjentka ogląda na zdjęciu. Nie musi tego robić w przypadkach, gdy ciąża jest skutkiem kazirodztwa, gwałtu lub gdy płód jest zdeformowany.

Inicjatorzy prawa podkreślają, że dzięki nowym wymogom, kobieta będzie mogła w pełni zrozumieć, w czym uczestniczy i na co sie zgadza. Przeciwnicy twierdzą, że prawo ingeruje w relacje między pacjentem a lekarzem.

Pomysłodawca zmiany, deputowany Sid Miller z Partii Republikańskiej podkreśla, że teksaska ustawa jest jedną z najbardziej restrykcyjnych pod względem ochrony życia. Obowiązkowe badania przed dokonaniem aborcji wprowadziły już takie stany jak: Alabama, Oklahoma, Luizjana i Missisipi.

Obrońcy życia mają nadzieję, że nowa ustawa przyczyni się zmniejszenia liczy aborcji. – Nawet gdy co piąta kobieta po tym, co zobaczy na USG, usłyszy wyjaśnienia i bicie serca, zmieni zdanie, to oznacza 15 tys. ocalonych dzieci – zwraca uwagę sponsor ustawy, stanowy senator Dan Patrick. Gubernator Teksasu Rick Perry już wcześniej zapewniał, że zamierza podpisać ustawę.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.