USA: uniwersytet Notre Dame straci na wizycie prezydenta Obamy
2009-05-04 00:00:00
W licznych środowiskach katolickich USA nie ustaje krytyka pod adresem katolickiego Uniwersytetu Notre Dame. Jej powodem stała się zapowiedź wizyty prezydenta kraju na tej uczelni. Barack Obama został zaproszony przez jej rektora, ks. Johna Jenkinsa CSC, jako gość honorowy na uroczystości wręczenia dyplomów absolwentom. Ceremonia odbędzie się 17 maja. Tego dnia prezydent ma również otrzymać doktorat honoris causa uniwersytetu.
Jedną z form protestu przeciwko obecności prezydenta Obamy na katolickim uniwersytecie jest apel do ofiarodawców i absolwentów wspomagających budżet uczelni o wstrzymanie donacji. W celu rozpropagowania pomysłu została założona specjalna witryna internetowa. Organizatorzy witryny przyznają, że odpowiedź, z jaką się spotkali, przekroczyła ich najśmielsze oczekiwania. Jak dotąd ofiarodawcy zadeklarowali wstrzymanie donacji w wysokości 8,2 mln dolarów.
Wielkim echem odbiła się także odmowa przyjęcia najbardziej prestiżowej nagrody uczelni przez Mary Ann Glendon, byłą ambasador Stanów Zjednoczonych w Watykanie. Prof. Glendon, wieloletnia konsultantka amerykańskiego episkopatu, miała otrzymać medal w dniu wizyty prezydenta Obamy na uniwersytecie. W liście odmawiającym przyjęcia nagrody skierowanym do rektora uczelni stwierdziła ona, że jego decyzja sprzeciwia się prośbie episkopatu z 2004 r. Biskupi wezwali wówczas instytucje katolickie do nieprzyznawania nagród tym, których czyny sprzeciwiają się zasadom moralnym Kościoła.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.