USA: ustawa o zakazie dyskryminacji genetycznej chroni także osoby nienarodzone

2008-05-23 00:00:00
USA: ustawa o zakazie dyskryminacji genetycznej chroni także osoby nienarodzone

Prezydent USA George W. Bush podpisał w środę, 21 maja ustawę zakazującą firmom działającym na rynku ubezpieczeń zdrowotnych dyskryminacji zarówno żyjących, jak i jeszcze „nienarodzonych” osób z powodu wykrytych u nich wad genetycznych – donosi portal LifeSiteNews.com.

Ustawa ta chroni naszych obywateli przed niewłaściwym wykorzystaniem informacji genetycznej, jednocześnie nie naruszając podstawowych zasad działania firm ubezpieczeniowych – stwierdził prezydent.

Wnioskodawcy ustawy Genetic Information Nondiscrimination Act obawiali się, że osoby u których wykryto wady genetyczne, będą musiały znacznie więcej płacić za ubezpieczenie zdrowotne. Ponadto obawiali się, że pracodawcy, którzy będą mieli łatwy dostęp do szczegółowych informacji genetycznych o stanie zdrowia kandydata do pracy, wybiorą tego, u którego takich wad nie wykryto.

Ustawa ta chroni także kobiety w ciąży – u których dzieci wykryto wady genetyczne – które często poddawane były presji na dokonanie aborcji.

Republikanin Bart Stupak wraz ze swoim sztabem ludzi ze stanu Michigan pracował nad zapisem, który ma chronić zarówno „embrion” jak i „płód”. Bez tych zapisów kobiety w ciąży, u których dzieci wykryto wady genetyczne nie byłyby chronione i traciłyby korzyści wynikające z systemu opieki zdrowotnej, a także pracę, jeśli np. nie zgodziłyby się na dokonanie aborcji dziecka z wrodzonymi wadami genetycznymi.

Ustawa o informacji genetycznej została opracowana w związku z ogromnym postępem badań nad genomem ludzkim i wynikającymi z tego zagrożeniami.

W marcu 2003 r. laureat nagrody Nobla Paul Nurse ostrzegł przed nowymi możliwościami dyskryminacyjnymi na jakie pozwalają badania genetyczne. Przewidywał, że za dwadzieścia lat kod genetyczny każdego dziecka będzie mógł być rejestrowany. Mówił on o możliwym tzw. „apartheidzie genetycznym” stosowanym w odniesieniu do niektórych osób, ze względu na ich wrodzoną skłonność do pewnych chorób.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.