USA: w Teksasie będą lekcje na temat Biblii

2008-09-02 00:00:00

W szkołach państwowych w stanie Teksas nauczyciele będą prowadzić lekcje na temat historii i literatury biblijnej. Przedmiot poświęcony znajomości Starego i Nowego Testamentu ma być wprowadzony w roku szkolnym 2009/2010 – donosi amerykański serwis internetowy WorldNetDaily(WND).

Decyzja ta to efekt pracy w legislaturze stanowej oraz zabiegów Grega Abbotta, prokuratora generalnego Teksasu, który domagał się od stanowego komisarza ds. edukacji jednoznacznej wykładni prawa w tej sprawie. Specjalny projekt ustawy przegłosowano wiosną 2008 roku. Zmiany, które zatwierdził gubernator Teksasu Rick Perry, zakładają, że we wszystkich okręgach szkolnych państwowe placówki na poziomie ponadpodstawowym muszą zaproponować jako przedmiot fakultatywny kursy poświęcone historii i literaturze Biblii.

Zdaniem Jonathana Saenza, prawnika z organizacji Liberty Legal, broniącej praw i swobód religijnych, wprowadzenie nowego przedmiotu to zwycięstwo tych, którzy walczą o akademicką wolność. – Tylko u Szekspira jest 1300 odwołań do Biblii. Ponad 60 proc. aluzji, które omawia się na kursach angielskiego na poziomie zaawansowanym, dotyczy Biblii – zauważa działacz, podkreślając, że lekcje na temat Biblii znacząco poszerzą wiedzę uczniów.

Zgodnie z prawem, jeśli co najmniej 15 uczniów wyrazi chęć uczestnictwa w kursach znajomości historii i literatury Biblii, władze okręgu szkolnego muszą im to umożliwić. Dotąd w przypadkach, gdy jakieś placówki proponowały takie kursy, przeciwnicy religii w szkołach natychmiast grozili im sądowymi pozwami.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.