USA: wielka akcja nawracania niepraktykujących w archidiecezji waszyngtońskiej
2009-02-24 00:00:00
Archidiecezja waszyngtońska rozpoczęła kampanię wielkopostną mającą na celu przyciągnięcie do praktyk sakramentalnych i udziału w niedzielnych Mszach św. licznej rzeszy niepraktykujących katolików. Stołeczny dziennik „Washington Post” podał, że akcja, prowadzona pod hasłem "Tęsknisz za czymś? Może za Bogiem?", korzysta zarówno z najnowszych technologii internetowych, jak i z tradycyjnych zaproszeń imiennych.
Według rzeczniczki archidiecezji Susan Gibbs, spośród 580 tys. wiernych, należących formalnie do tej jednostki kościelnej, tylko jedna czwarta bierze regularnie udział w niedzielnych nabożeństwach.
W ramach kampanii pojawią się specjalne ogłoszenia w wagonach metra, na autobusach i w gazetach. Reklamówki, zachęcające do spowiedzi, usłyszeć będzie można w stacjach radiowych, a wielkie bilbordy zawisną przy jednej z najbardziej uczęszczanych dróg krajowych w tej okolicy – Route 301.
Do swego dzieła inicjatorzy kampanii chcą zaprząc też internet. Na stronie archidiecezji jej zwierzchnik abp Donald William Wuerl w nagraniu YouTube już zaprasza katolików, którzy oddalili się od Kościoła, by "pomyśleli o powrocie do swojej duchowej rodziny". W rozpoczynającym się tygodniu uruchomiony ma zostać także interaktywny blog utworzony przez księży i świeckich.
Archidiecezja wydrukowała ponadto 50 tysięcy specjalnych zaproszeń po angielsku i hiszpańsku, zachęcających wiernych do powrotu do Kościoła. Kartki mają rozdawać parafianie swoim znajomym i członkom rodziny.
Waszyngton został stolicą archidiecezji prawie 70 lat temu – 22 lipca 1939, z tym że początkowo połączony był z pierwszą jednostką kościelną w USA – archidiecezją Baltimore. Samodzielny status uzyskał 15 listopada 1947, a siedzibą metropolii jest od 12 października 1965. W jej skład wchodzi tylko jedna diecezja sufraganalna, i to położona dość daleko – Saint Thomas na Amerykańskich Wyspach Dziewiczych na Karaibach (na wschód od Portoryko). Obecny arcybiskup metropolita Donald W. Wuerl (68 lat) sprawuje swój urząd od 16 maja 2006.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.