USA: wierni ratują parafie przeznaczone do zamknięcia
2009-05-05 00:00:00
Ordynariusz diecezji Cleveland w USA odstąpił w dwóch przypadkach od planu zamknięcia parafii, które miały zostać zlikwidowane w związku z wejściem w życie programu restrukturyzacji. Na skutek protestów wiernych bp Richard Lennon zadecydował, że parafia pw. św. Ignacego Antiocheńskiego w Cleveland będzie nadal działała – donosi portal amerykańskiej sieci medialnej WKYC-TV.
Od 14 marca br. – od kiedy oficjalnie było już wiadomo, że tutejszą wspólnota, podobnie jak kilkadziesiąt innych katolickich parafii w diecezji, będzie musiała przestać istnieć – rozpoczęto energiczną kampanię na rzecz ratowania zagrożonej likwidacją struktury. Obrońcy starali się udowodnić władzom kurialnym, że parafia jest nie tylko żywotna, ale niezwykle potrzebna lokalnej społeczności.
W specjalnym liście bp Lennon zaznaczył, że chciałby, aby w ciągu czterech lat parafia zredukowała obecne długi, pozostawała w dobrej kondycji finansowej, a także dokonała niezbędnych napraw w kościele.
Hierarcha zachęcił także do wzmocnienia wysiłków na rzecz pomocy potrzebującym, rozbudowy programów społecznych, oraz pomocy tym parafiom, które będą zamykane.
Bp Lennon, który pierwotnie planował likwidację ponad 45 parafii, zrobił wyjątek także w przypadku parafii pw. św. Colmana w stolicy stanu Ohio.
Restrukturyzacja diecezji, polegająca w niektórych przypadkach na łączeniu lub całkowitym zamykaniu parafii, ma związek ze zjawiskiem przemieszczania się ludności lub brakiem kapłanów. Wielu wiernych przeniosło się z terenów wielkomiejskich na przedmieścia.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.