Należąca do Światowej Wspólnoty Anglikanów wspólnota episkopalna w Stanach Zjednoczonych będzie wyświęcała gejów i lesbijki na „biskupów”. Taką decyzję podjęli hierarchowie, kapłani i świeccy Kościoła Episkopalnego w Stanach Zjednoczonych (ECUSA) obradujący 14 lipca w Anaheim w stanie Kalifornia. Deputowani odstąpili tym samym od swojej decyzji sprzed trzech lat.
ECUSA skupia ok. 2,2 miliona wiernych. „Bóg powołał i może powoływać gejów i lesbijki do posługi kapłańskiej” – czytamy w tekście rezolucji Zgromadzenia Generalnego wspólnoty. „Pary osób tej samej płci żyją w przeciągu życia w oddanych sobie związkach, które charakteryzują: wierność, monogamia, wzajemne uczucie i szacunek oraz uczciwa i troskliwa komunikacja. Święta miłość umożliwia tym osobom widzenie w sobie nawzajem obrazu Boga” – brzmi dalej uchwała.
Decyzję przegłosowały znaczną większością głosów obie izby Zgromadzenia Generalnego: Izba Deputowanych, w której skład wchodzi 4 świeckich i 4 pastorów z każdej diecezji, oraz Izba Biskupów.
Trzy lata temu Zgromadzenie wydało rezolucję zawieszającą praktykę wyświęcania homoseksualistów na „biskupów”. Odstąpienie władz ECUSA od tej decyzji potępił duchowy przywódca Wspólnoty Anglikańskiej Arcybiskup Canterbury Rowan Williams.
Kwestie teologiczne i moralne doprowadziły niedawno do rozłamu wśród amerykańskich anglikanów. Część liderów, sprzeciwiających się kapłaństwu kobiet i udzielaniu homoseksualistom święceń, założyła 22 czerwca Anglikański Kościół Ameryki Północnej (ACNA). Przywódcy nowej wspólnoty twierdzą, że poszło za nimi 100 tys. wiernych, wyrażają jednocześnie chęć pozostania we Wspólnocie Anglikańskiej.
Kwestie kapłaństwa kobiet, błogosławienia par homoseksualnych i wyświęcania homoseksualistów na „biskupów” już od dłuższego czasu dzielą światową Wspólnotę Anglikańską. W samym ECUSA jednym z głównych powodów sporu stało się ordynowanie na „biskupa” w 2003 r. zdeklarowanego homoseksualisty Gene’a Robinsona, który porzucił żonę i dzieci, a następnie związał się z mężczyzną. Kościół episkopalny w USA wpisuje się w bardzo liberalny nurt anglikanizmu, o czym świadczy też fakt, że jego prymasem jest kobieta – Katharine Jefferts Schori.
Źródło: KAI