USA: Wspólnota Episkopalna mianuje lesbijkę ”biskupką”

2010-03-19 00:00:00

Pastorka Mary D. Glasspool zostanie wkrótce „biskupką” pomocniczą diecezji Los Angeles Wspólnoty Episkopalnej Stanów Zjednoczonych. Jest ona lesbijką i od 1986 r. żyje w związku z inną kobietą – Becki Sander. W 2003 roku „biskupem” New Hampshire mianowany został czynny homoseksualista Gene Robinson.

4 grudnia 2009 r. wyboru 56-letniej obecnie Glasspool, z diecezji w stanie Maryland, dokonała diecezja Los Angeles. Wybrano wówczas także drugą „biskupkę” pomocniczą w osobie Diane M. Jardine Bruce. Obecnie decyzje te zatwierdziła większość „biskupów” i delegatów 110 diecezji episkopalnych. Ordynację nowych „biskupek” zapowiedziano na 15 maja w Los Angeles.

Zarówno najnowsza decyzja, jak i wcześniejsza sprawa Gene Robinsona wywołały poważne sprzeciwy i głębokie podziały w łonie Wspólnoty Anglikańskiej, której częścią jest episkopalizm. Kryzys istniał tam już zresztą znacznie wcześniej, co najmniej od końca lat osiemdziesiątych XX wieku, gdy niektóre lokalne wspólnoty anglikańskie zaczęły powierzać kobietom stanowiska pastorów, a z czasem także mianować je „biskupkami” (pierwszą „biskupką” episkopalną została w lutym 1989 r. Barbara Harris).

Poszczególne prowincje anglikańskie na całym świecie wzywały w przeszłości Wspólnotę Episkopalną do powstrzymanie się od kolejnych wyświęceń homoseksualistów na „biskupów”. Początkowo zwierzchnicy wspólnoty przychylili się do tego i wprowadzili moratorium w tej sprawie, ale w ub. r. na konwencji episkopalnej większość delegatów opowiedziała się za zniesieniem tych ograniczeń.

Tymczasem arcybiskup Canterbury i honorowy prymas światowej Wspólnoty Anglikańskiej Rowan Williams oświadczył, że decyzja Kościoła Episkopalnego „stawia bardzo poważne pytania dotyczące nie tylko tego Kościoła i jego miejsca we Wspólnocie, ale także przyszłości całej Wspólnoty”. Dodał, że może to zaszkodzić jedności wspólnoty.

Wspólnota Episkopalna w Stanach Zjednoczonych (ECUSA) jest amerykańską odmianą anglikanizmu. Oprócz USA ma swoje diecezje także za granicą i liczy łącznie ok. 2,5 miliona wiernych. Na jego czele z tytułem „prymasa” stoi od 4 listopada 2006 również kobieta – Katharine Jefferts Schori.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.