USA: Wspólnota Episkopalna mianuje lesbijkę ”biskupką”

2010-03-19 00:00:00

Pastorka Mary D. Glasspool zostanie wkrótce „biskupką” pomocniczą diecezji Los Angeles Wspólnoty Episkopalnej Stanów Zjednoczonych. Jest ona lesbijką i od 1986 r. żyje w związku z inną kobietą – Becki Sander. W 2003 roku „biskupem” New Hampshire mianowany został czynny homoseksualista Gene Robinson.

4 grudnia 2009 r. wyboru 56-letniej obecnie Glasspool, z diecezji w stanie Maryland, dokonała diecezja Los Angeles. Wybrano wówczas także drugą „biskupkę” pomocniczą w osobie Diane M. Jardine Bruce. Obecnie decyzje te zatwierdziła większość „biskupów” i delegatów 110 diecezji episkopalnych. Ordynację nowych „biskupek” zapowiedziano na 15 maja w Los Angeles.

Zarówno najnowsza decyzja, jak i wcześniejsza sprawa Gene Robinsona wywołały poważne sprzeciwy i głębokie podziały w łonie Wspólnoty Anglikańskiej, której częścią jest episkopalizm. Kryzys istniał tam już zresztą znacznie wcześniej, co najmniej od końca lat osiemdziesiątych XX wieku, gdy niektóre lokalne wspólnoty anglikańskie zaczęły powierzać kobietom stanowiska pastorów, a z czasem także mianować je „biskupkami” (pierwszą „biskupką” episkopalną została w lutym 1989 r. Barbara Harris).

Poszczególne prowincje anglikańskie na całym świecie wzywały w przeszłości Wspólnotę Episkopalną do powstrzymanie się od kolejnych wyświęceń homoseksualistów na „biskupów”. Początkowo zwierzchnicy wspólnoty przychylili się do tego i wprowadzili moratorium w tej sprawie, ale w ub. r. na konwencji episkopalnej większość delegatów opowiedziała się za zniesieniem tych ograniczeń.

Tymczasem arcybiskup Canterbury i honorowy prymas światowej Wspólnoty Anglikańskiej Rowan Williams oświadczył, że decyzja Kościoła Episkopalnego „stawia bardzo poważne pytania dotyczące nie tylko tego Kościoła i jego miejsca we Wspólnocie, ale także przyszłości całej Wspólnoty”. Dodał, że może to zaszkodzić jedności wspólnoty.

Wspólnota Episkopalna w Stanach Zjednoczonych (ECUSA) jest amerykańską odmianą anglikanizmu. Oprócz USA ma swoje diecezje także za granicą i liczy łącznie ok. 2,5 miliona wiernych. Na jego czele z tytułem „prymasa” stoi od 4 listopada 2006 również kobieta – Katharine Jefferts Schori.

Źródło: KAI
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.