USA: z powodu zabiegów sterylizacji szpital nie dostanie kościelnych pieniędzy

2010-02-18 00:00:00

Biskup Robert Vasa z diecezji Baker w USA ogłosił w poniedziałek, że Kościół katolicki przestaje wspierać działalność szpitala St. Charles Medical Center-Bend, gdyż przeprowadza on zabiegi sterylizacyjne.

Szpital został założony 92 lata temu przez siostry od św. Józefa z Tipton. Jego misją miało być służenie w duchu katolickim pacjentom ze środkowego Oregonu.

Chociaż w 1970 r. szpital stał się organizacją non profit, to jednak wciąż utrzymywał swoje więzy z Kościołem katolickim i zobowiązał się dobrowolnie do przestrzegania dyrektyw etycznych oraz religijnych, odnoszących się do służby zdrowia.

Ostatnio jednak doszło do nieporozumienia pomiędzy administratorami szpitala a biskupem Robertem Vasą. Chodzi o to, że szpital oferuje swoim pacjentkom usługę ligacji jajowodów, która jest formą sterylizacji. Jest to niezgodne z nauczaniem Magisterium Kościoła katolickiego.

– Moim obowiązkiem jest zapewnienie przestrzegania przez szpital zasad katolickich zarówno w teorii, jak i w praktyce – powiedział hierarcha. – Bałamuciłbym samego siebie, zezwalając szpitalowi St. Charles Bend na to, by nazywał się szpitalem katolickim, jednocześnie nie będąc pewnym, czy niektóre z najważniejszych założeń dyrektyw etycznych i religijnych są jeszcze przestrzegane.

Biskup Vasa zlecił w 2007 r. badania pod kątem nienaruszania przez szpital najważniejszych dyrektyw etycznych. Od tego czasu trwały dyskusje dot. przyszłości tej lecznicy jako placówki katolickiej. Zdaniem hierarchy szpital za bardzo odszedł w swojej praktyce od dyrektyw etycznych i z tego powodu Kościół musi zaprzestać wspierania tej instytucji.

Dyrektor wspólnoty zarządzającej szpitalem James A. Diegal ubolewa z powodu decyzji biskupa, jednocześnie podkreślając, że jego placówka jest zobowiązana do zapewnienia pacjentom kompleksowych usług opieki zdrowotnej. Zapowiedział ponadto, że szpital w niedalekiej przyszłości przyjmie własną interpretację dyrektyw etycznych.

Lecznica zachowa swoją nazwę St. Charles Medical Center-Bend, a na jej szczycie będzie zamieszczony krzyż. Jednak w szpitalu przestanie być sprawowana Msza św. i znikną z niego wszystkie symbole katolickie, które wrócą do kościoła. Ponadto nie będzie można mówić, że jest to szpital katolicki. Placówka ta nie otrzyma także wsparcia finansowego ze strony Kościoła katolickiego.

Źródło: ktvz.com, AS
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.