USA: z powodu zabiegów sterylizacji szpital nie dostanie kościelnych pieniędzy

2010-02-18 00:00:00

Biskup Robert Vasa z diecezji Baker w USA ogłosił w poniedziałek, że Kościół katolicki przestaje wspierać działalność szpitala St. Charles Medical Center-Bend, gdyż przeprowadza on zabiegi sterylizacyjne.

Szpital został założony 92 lata temu przez siostry od św. Józefa z Tipton. Jego misją miało być służenie w duchu katolickim pacjentom ze środkowego Oregonu.

Chociaż w 1970 r. szpital stał się organizacją non profit, to jednak wciąż utrzymywał swoje więzy z Kościołem katolickim i zobowiązał się dobrowolnie do przestrzegania dyrektyw etycznych oraz religijnych, odnoszących się do służby zdrowia.

Ostatnio jednak doszło do nieporozumienia pomiędzy administratorami szpitala a biskupem Robertem Vasą. Chodzi o to, że szpital oferuje swoim pacjentkom usługę ligacji jajowodów, która jest formą sterylizacji. Jest to niezgodne z nauczaniem Magisterium Kościoła katolickiego.

– Moim obowiązkiem jest zapewnienie przestrzegania przez szpital zasad katolickich zarówno w teorii, jak i w praktyce – powiedział hierarcha. – Bałamuciłbym samego siebie, zezwalając szpitalowi St. Charles Bend na to, by nazywał się szpitalem katolickim, jednocześnie nie będąc pewnym, czy niektóre z najważniejszych założeń dyrektyw etycznych i religijnych są jeszcze przestrzegane.

Biskup Vasa zlecił w 2007 r. badania pod kątem nienaruszania przez szpital najważniejszych dyrektyw etycznych. Od tego czasu trwały dyskusje dot. przyszłości tej lecznicy jako placówki katolickiej. Zdaniem hierarchy szpital za bardzo odszedł w swojej praktyce od dyrektyw etycznych i z tego powodu Kościół musi zaprzestać wspierania tej instytucji.

Dyrektor wspólnoty zarządzającej szpitalem James A. Diegal ubolewa z powodu decyzji biskupa, jednocześnie podkreślając, że jego placówka jest zobowiązana do zapewnienia pacjentom kompleksowych usług opieki zdrowotnej. Zapowiedział ponadto, że szpital w niedalekiej przyszłości przyjmie własną interpretację dyrektyw etycznych.

Lecznica zachowa swoją nazwę St. Charles Medical Center-Bend, a na jej szczycie będzie zamieszczony krzyż. Jednak w szpitalu przestanie być sprawowana Msza św. i znikną z niego wszystkie symbole katolickie, które wrócą do kościoła. Ponadto nie będzie można mówić, że jest to szpital katolicki. Placówka ta nie otrzyma także wsparcia finansowego ze strony Kościoła katolickiego.

Źródło: ktvz.com, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.