USA: zakaz przystępowania do Komunii Św. za popieranie aborcji
2009-11-24 00:00:00
Patrick Kennedy, kongresman Partii Demokratycznej z Rhode Island, poinformował, że ordynariusz diecezji Providence bp Thomas Tobin zakazał mu przystępowania do Komunii Św., z powodu stanowiska polityka w sprawie aborcji.
Syn zmarłego niedawno senatora Teda Kennedy’ego i bratanek zamordowanego prezydenta USA J. F. Kennedy’ego w wywiadzie dla dziennika „Providence Journal” stwierdził, że hierarcha kazał mu powstrzymać się od przyjmowania Komunii Św. i polecił księżom diecezjalnym, by nie udzielali mu tego sakramentu.
Tymczasem kuria podkreśla, że biskup „nigdy nie instruował kapłanów diecezjalnych w sprawach przyjmowania komunii przez funkcjonariuszy publicznych”.
W specjalnym oświadczeniu bp Tobin przypomniał, że o grożącej politykowi ekskomunice z powodu popierania przez niego zabijania nienarodzonych dzieci napisał w liście prywatnym do Kennedy’ego z 21 lutego 2007 roku, czyli ponad 2 lata temu.
Hierarcha wyraził zdziwienie, że kongresman zdecydował się dyskutować o swej wierze zaledwie dwa tygodnie po tym jak oficjalnie zapowiedział, że nie chce mówić o niej publicznie. Biskup stwierdził, że nie zamierza „kontynuować publicznej dyskusji na temat duchowego życia kongresmana Kennedy’ego”.
„Jednocześnie stanowczo będę odpowiadał na jego ataki pod adresem Kościoła katolickiego, zniekształcające nauczanie Kościoła lub niewłaściwie przedstawiające moją duszpasterską posługę” – dodał ordynariusz.
Przedmiotem sporu między hierarchą a demokratą z Rhode Island jest kwestia ustawy o reformie zdrowia, a w szczególności stosunek Kennedy’ego, określającego siebie jako katolika, do aborcji.
Niedawno polityk zagłosował, jako jeden z 50 katolickich kongresmanów, przeciwko wprowadzaniu poprawek, ograniczających finansowanie zabijania nienarodzonych dzieci z budżetu państwa. Poprawkę Stupaka-Pittsa oficjalnie poparł amerykański episkopat.
„Katolik nie można oddzielać działań politycznych od zasad wiary” – stwierdził kard. Walter Kasper komentując sprawę na łamach turyńskiego dziennika „La Stampa”. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zaznaczył, że działania każdego polityka katolickiego muszą być zgodne z zasadami wiary. „Istnieje niewątpliwie ścisła więź między działaniem jako polityka a sytuacją osobistą, zezwalającą na przyjmowanie sakramentów” – zauważył purpurat.
Kard. Kasper podkreślił, że osoba wierząca nie może negować sakralnego charakteru życia ludzkiego. „Nie można przekształcać w prawo człowieka czegoś co stanowi głęboką ranę społeczną, jaką jest aborcja, a katolicy, kiedy zasiadają w parlamencie nie mogą być innymi osobami niż w chwili kiedy zasiadają w kościelnych ławkach. Bycie katolikiem i możliwość przyjmowania Komunii Św. wymaga konsekwencji” – stwierdził kard. Kasper.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.