USA: zakaz sprzedaży środków poronnych dziewczętom poniżej 17. roku życia utrzymany
2011-12-09 00:00:00

Kathleen Sebelius, sekretarz Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA, zablokowała rozszerzenie sprzedaży bez recepty pigułki wczesnoporonnej zwanej „Plan B”. Choć nadal medykament ten będą mogły nabywać w Stanach Zjednoczonych już siedemnastoletnie dziewczyny, to jednak nie będą tego mogły robić nastolatki w młodszym wieku.
Większego dostępu do tzw. „pigułek następnego dnia” domagała się amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Sprzeciw administracji Obamy wobec rekomendacji FDA uznano za przypadek bezprecedensowy. Obrońcy życia przypominają, że umożliwienie nieletnim dziewczynom nieograniczonego stosowania tego medykamentu przynosi same ujemne skutki.
Tłumacząc swą decyzję, Sebelius podkreśla, że firma farmaceutyczna Teva produkująca pigułkę, nie dowiodła na podstawie badań, czy dziewczynki 11-letnie mogą bezpiecznie używać pigułki. Poprzednia administracja Busha długo sprzeciwiała się sprzedaży pigułek bez recepty. Jednak ostatecznie w 2006 roku zgodziła się, by mogły ją kupować kobiety, które ukończyły 18. rok życia. W 2009 roku sąd pozwolił na obniżenie tego wieku do 17 lat.
Politolog prawicowego American Enterprise Institute, Norman Ornstein zauważa, że być może administracja Obamy próbuje poprzez środową (7 grudnia) decyzję naprawić relację z biskupami katolickimi, którzy nie przestają krytykować rządowego projektu ubezpieczeń zdrowotnych, zmuszającego katolików do obowiązkowego wykupywania ubezpieczeń pokrywających środki antykoncepcyjne i wczesnoporonne oraz kosztów sterylizacji.
Jeanne Monahan z Family Research Council uważa, że Sebelius podjęła właściwą decyzję, blokując szeroki dostęp do tej niebezpiecznej pigułki. Zauważa przy okazji, że nieograniczona sprzedaż tego specyfiku bez recepty praktycznie uniemożliwia skuteczną walkę z takimi zjawiskami jak seksualne wykorzystywanie nieletnich.
Sprzedaż i używanie środków wczesnoporonnych stanowi poważne zagrożenie dla kobiet. Jak podkreślają specjaliści, pigułka wczesnoporonna wpływa też na poważne zaburzenia naturalnego cyklu płodności kobiety. Z niedawno opublikowanego raportu FDA wynika, że wczesnoporonne pigułki doprowadziły do śmierci 14 Amerykanek. Z kolei ponad 2 tysiące kobiet ucierpiało w inny sposób na skutek stosowania tych pigułek.
Kathleen Sebelius, która uważa się za katoliczkę, została kilkakrotnie upomniana przez Kościół za swą proaborcyjną postawę. Jako gubernator Kansas zawetowała np. projekt ustawy, która miała uniemożliwić na terenie stanu dokonywanie późnych aborcji. Metropolita Kansas , abp Joseph Naumann wezwał ją – najpierw prywatnie, a później publicznie – aby odstąpiła od przyjmowania Komunii Św. Mimo to, polityk nie zastosowała się do jego prośby.
Źródło: KAI
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.