USA: zalecenia biskupów stanu Kansas dla wyborców

2008-08-14 00:00:00

Głos oddany na polityka, który wspiera aborcję i legalizację związków tej samej płci, jest de facto opowiedzeniem się za złem - podkreśla konferencja biskupów katolickich amerykańskiego stanu Kansas w specjalnie wydanym poradniku dla wyborców – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

W opublikowanym w ostatnich dniach poradniku dla wyborców biskupi Kansas jasno stwierdzają, że katolicy „dopuściliby się zła moralnego”, głosując na kandydata, który popiera aborcję, eutanazję, badania z wykorzystaniem komórek macierzystych pobieranych z ludzkich embrionów, klonowanie człowieka czy uznawane przez państwo związki pomiędzy osobami tej samej płci. Katolicy powinni oddać swój głos na kandydata moralnie akceptowalnego, jeśli tylko taki startuje w wyborach.

Poradnik głosującego podpisał metropolita Kansas City ks. abp Joseph Naumann oraz księża biskupi: Ronald Gilmore z Dodge City, Paul Coakley z Salina i Michael Jackels z Wichita – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

Autorzy poradnika podkreślają, że głosowanie to "akt moralny" oraz że pewne typy ludzkich działań, niezależnie od motywów lub okoliczności, jakie im towarzyszą, zawsze "dotyczą czynienia zła" i trzeba im się przeciwstawić. Są one fundamentalne w porządku moralnym. "Takie działania są osądzane jako wewnętrznie złe, a więc złe same w sobie (...). Stanowią atak przeciw niewinnemu życiu ludzkiemu, jak również małżeństwu i rodzinie" - stwierdzają biskupi. „W świetle powyższego popełnilibyśmy zło moralne, oddając głos na kandydata, który przyjmuje permisywne stanowisko w odniesieniu do tych działań, które są wewnętrznie złe - jeśli istnieje moralnie akceptowalna alternatywa” - dodają.

W poradniku przypomina się, że wyborcy katoliccy powinni mieć prawe, dobrze ukształtowane sumienie w kwestiach dotyczących życia ludzkiego i rodziny. Jest to ważne zwłaszcza gdy muszą zmierzyć się z wyborem spośród dwóch nieakceptowanych kandydatów. „Jeśli nie ma możliwości wyboru kandydata, który wzbrania się przed wspieraniem działań wewnętrznie niegodziwych, w szczególności aborcji na życzenie, powinniśmy głosować w sposób, który wiąże się z jak najmniejszą krzywdą wobec niewinnego życia ludzkiego i godności” - wyjaśniają hierarchowie. „Nie działalibyśmy zatem niemoralnie, głosując na kandydata, który nie jest całkiem akceptowalny, w tym celu, aby porażkę poniósł ten, kto stanowi jeszcze większe zagrożenie dla życia ludzkiego i godności” - konkludują biskupi Kansas.

Wystąpienie biskupów stawia w bardzo kłopotliwej sytuacji takich polityków jak deklarująca swą swoją przynależność do Kościoła katolickiego, a jednocześnie popierająca „prawo do aborcji”, demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, czy np. prof. Douga Kmieca, znanego konstytucjonalisty, który wskazał Baracka Obamę jako "naturalny wybór" dla katolików.

„Nasz Dziennik” informuje, że w ostatnich dniach amerykańska organizacja broniąca prawa do życia, National Right to Life Committee, ujawniła dokumenty dowodzące, że Obama - czemu wcześniej zaprzeczał - konsekwentnie głosował przeciw ustawie mającej chronić dzieci, które urodziły się żywe mimo podjętej próby aborcji. Według rzecznika NRLC Douglasa Johnsona, dokumenty dowodzą, że w 2003 r. Obama, jako przewodniczący komisji senackiej stanu Illinois, głosował przeciwko tej ustawie nawet po wprowadzeniu "klauzuli neutralności", której zadaniem było nieprzesądzanie o prawnym statusie dziecka przed urodzeniem. Tymczasem rzekomy brak owej klauzuli senator zwykł wskazywać jako powód swojej niechęci wobec tego prawa.

Źródło: „Nasz Dziennik
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.