Ustawa o lecznictwie sparaliżuje funkcjonowanie hospicjów

2012-02-21 00:00:00
Ustawa o lecznictwie sparaliżuje funkcjonowanie hospicjów

Na kolejne „rewelacje” związane z  wprowadzanym w życie przez rząd PO prawem nie trzeba było długo czekać. Tym razem chodzi o ustawę o lecznictwie. Ponad trzysta hospicjów prowadzonych przez Caritas, będzie zobowiązane wymogami ustawy, do przekształcenia się w podmioty gospodarcze. Wówczas utracą prawo do funduszy z odpisu jednego  procentu  podatku oraz innych darowizn.  

Ksiądz Marcin Brzeziński, wicedyrektor Caritas Polska w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” podkreśla, że ustawa opracowana pod kierunkiem poprzedniej minister zdrowia Ewy Kopacz sparaliżuje od 1 lipca działalność hospicjów i innych placówek pozarządowych, świadczących usługi lecznicze. Do tego dnia bieżącego roku mają one czas na przekształcenie się w podmioty gospodarcze. Władze Caritas Polska wystosowały pismo oraz spotkały się z rzecznikiem praw obywatelskich prof. Ireną Lipowicz, żeby jej uzmysłowić zagrożenia i prosić o interwencję. Rozwiązaniem tej dramatycznej sytuacji może być zmiana zapisów ustawy jeszcze przed 1 lipca 2012 r., albo wypracowanie takiej jej interpretacji prawnej, która nie spowoduje w niedalekiej przyszłości zakłóceń i paraliżu placówek leczniczych prowadzonych przez instytucje kościelne oraz zakony i fundacje.

Głos zabrała również Jolanta Stokłosa, prezes Forum Hospicjów Polskich.  Według niej opieka hospicyjna, która od 30 lat pozwala ofiarowywać wszechstronną pomoc osobom będącym w ostatnim okresie życia, z zasad określonych w idei hospicyjnej jest opieką bezpłatną i obejmowani są nią wszyscy, którzy wymagają tej opieki: ci, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne, i ci bez ubezpieczeń zdrowotnych, bezdomni i samotni. Zdaniem prezes, nie do pogodzenia z takim funkcjonowaniem placówek jest określenie w ustawie z piętnastego kwietnia ubiegłego roku, działalności hospicjów jako podmiotów leczniczych prowadzących działalność  gospodarczą.

Spowodowałoby to, że nie będą mogły one wydatkować na nią środków otrzymanych z odpisów z jednego procentu podatku ani innych otrzymywanych darowizn. W innym przypadku chorzy zostaną w większości pozbawieni niesionej przez hospicja profesjonalnej opieki paliatywnej i hospicyjnej.


Źródło: „Nasz Dziennik”
luk 
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!