Ustawa o lecznictwie sparaliżuje funkcjonowanie hospicjów

2012-02-21 00:00:00
Ustawa o lecznictwie sparaliżuje funkcjonowanie hospicjów

Na kolejne „rewelacje” związane z  wprowadzanym w życie przez rząd PO prawem nie trzeba było długo czekać. Tym razem chodzi o ustawę o lecznictwie. Ponad trzysta hospicjów prowadzonych przez Caritas, będzie zobowiązane wymogami ustawy, do przekształcenia się w podmioty gospodarcze. Wówczas utracą prawo do funduszy z odpisu jednego  procentu  podatku oraz innych darowizn.  

Ksiądz Marcin Brzeziński, wicedyrektor Caritas Polska w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” podkreśla, że ustawa opracowana pod kierunkiem poprzedniej minister zdrowia Ewy Kopacz sparaliżuje od 1 lipca działalność hospicjów i innych placówek pozarządowych, świadczących usługi lecznicze. Do tego dnia bieżącego roku mają one czas na przekształcenie się w podmioty gospodarcze. Władze Caritas Polska wystosowały pismo oraz spotkały się z rzecznikiem praw obywatelskich prof. Ireną Lipowicz, żeby jej uzmysłowić zagrożenia i prosić o interwencję. Rozwiązaniem tej dramatycznej sytuacji może być zmiana zapisów ustawy jeszcze przed 1 lipca 2012 r., albo wypracowanie takiej jej interpretacji prawnej, która nie spowoduje w niedalekiej przyszłości zakłóceń i paraliżu placówek leczniczych prowadzonych przez instytucje kościelne oraz zakony i fundacje.

Głos zabrała również Jolanta Stokłosa, prezes Forum Hospicjów Polskich.  Według niej opieka hospicyjna, która od 30 lat pozwala ofiarowywać wszechstronną pomoc osobom będącym w ostatnim okresie życia, z zasad określonych w idei hospicyjnej jest opieką bezpłatną i obejmowani są nią wszyscy, którzy wymagają tej opieki: ci, którzy mają ubezpieczenie zdrowotne, i ci bez ubezpieczeń zdrowotnych, bezdomni i samotni. Zdaniem prezes, nie do pogodzenia z takim funkcjonowaniem placówek jest określenie w ustawie z piętnastego kwietnia ubiegłego roku, działalności hospicjów jako podmiotów leczniczych prowadzących działalność  gospodarczą.

Spowodowałoby to, że nie będą mogły one wydatkować na nią środków otrzymanych z odpisów z jednego procentu podatku ani innych otrzymywanych darowizn. W innym przypadku chorzy zostaną w większości pozbawieni niesionej przez hospicja profesjonalnej opieki paliatywnej i hospicyjnej.


Źródło: „Nasz Dziennik”
luk 
 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!